Nowe unijne kary za zmowy firm

Albert Stawiszyński
opublikowano: 14-09-2006, 00:00

Komisja Europejska wydała wytyczne mające odstraszyć przedsiębiorców od naruszania zasad konkurencji na rynku unijnym.

„Puls Biznesu”: 1 września w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano nowe wytyczne o karach pieniężnych nakładanych na spółki naruszające prawo konkurencji. Na czym polegają zmiany?

Małgorzata Szwaj: Nowe wytyczne zapewniają większą przejrzystość i przewidywalność działań Komisji Europejskiej (KE) przy nakładaniu kar na przedsiębiorców łamiących na europejskim rynku zasady wolnej konkurencji oraz zwiększają efekt odstraszający przed nieprzestrzeganiem prawa. W przeszłości brak jasnej metody obliczania przez komisję kar pieniężnych uniemożliwiał oszacowanie przez przedsiębiorcę jej wysokości. Z tego też powodu większość firm w odwołaniach do sądów europejskich od decyzji Komisji podnosiło zarzuty błędnego obliczenia wysokości kary, w szczególności w sprawach kartelowych.

Jak będzie obliczana wysokość kary?

Komisja ustala wyjściowy poziom kary dla każdego przedsiębiorcy naruszającego prawo, zależnie od wagi naruszenia. Właśnie w tej kwestii praktyka Komisji była najmniej przewidywalna. Następnie kwotę wyjściową zwiększa się zależnie od czasu trwania naruszenia. Zatem waga naruszenia i czas jego trwania determinują kwotę bazową. Następnie kwotę modyfikuje się, uwzględniając czynniki obciążające i łagodzące. Według nowych wytycznych, KE może nałożyć karę do 55 proc. wartości sprzedaży produktów, do których naruszenie się odnosi.

Czy nowe wytyczne sprawiły, że jaśniejszy jest związek między wysokością kary a czasem trwania naruszenia? Dotychczas przedsiębiorcy zgłaszali zastrzeżenia.

Tak, gdyż Komisja może obecnie mnożyć karę podstawową przez liczbę lat, w których przedsiębiorstwo uczestniczyło w działalności niezgodnej z prawem konkurencji. W wytycznych z 1998 roku istniał podział na naruszenia trwające krótki, średni i długi okres. Był to podział dość skomplikowany i kłopotliwy. Na razie wysokość kary podlega dalszej modyfikacji ze względu na okoliczności obciążające i łagodzące.

Jaka jest obecnie maksymalna wysokość kary?

Jeżeli kara przekracza maksimum ustalone na poziomie 10 proc. całkowitego obrotu przedsiębiorstwa w poprzednim roku obrotowym, zostanie obniżona do tego limitu. Komisja może również zastosować procedurę łagodzenia kar, czyli tzw. leniency notice. Może ponadto, w sytuacjach szczególnych, wziąć pod uwagę niemożność zapłacenia kary, ale tylko wtedy, gdy jej nałożenie w sposób nieodwracalny zagrozi gospodarczej żywotności przedsiębiorstwa.

Czy nowe wytyczne odstraszą firmy od łamania zasad konkurencji na rynku Unii?

Myślę, że tak. Komisja zamierza osiągnąć ten cel przez wprowadzenie opłaty wstępnej. Oznacza to, że w sprawach kartelowych oraz przy innych naruszeniach Komisja ustali dodatkową kwotę od 15 proc. do 25 proc. wartości sprzedaży w celu odstraszenia przedsiębiorstw od uczestniczenia w tego rodzaju porozumieniach. Należy dodać, że bardziej surowo traktuje się teraz recydywistów. W nowych wytycznych Komisja może zwiększyć karę o 100 proc. za każde poprzednie naruszenie prawa. Wcześniej była ona zwiększana o 50 proc. niezależnie od tego, ile razy wcześniej recydywista naruszył prawo konkurencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu