Czytasz dzięki

Nowe uprawnienia urzędników wobec firm

DI, PAP
opublikowano: 03-05-2017, 22:00

Komisja Europejska proponuje zmiany, które mają jej pomóc sprawdzać, czy firmy w UE nie stosują nieuzasadnionych barier szkodzących jednolitemu rynkowi.

Urzędnicy w Brukseli przedstawili koncepcję zmian legislacyjnych, które dotyczą usprawnienia unijnego rynku. Pierwsza z propozycji określona została jako „jednolita brama cyfrowa”, choć na polskim gruncie, odwołując się do debat w naszym kraju bardziej można by mówić o "jednym okienku cyfrowym".

Chodzi o umożliwienie zrealizowania różnych procedur administracyjnychczy zdobycia informacji urzędowych w jednym miejscu online. Komisja Europejska chce, żeby każde z państw członkowskich zagwarantowało, że każda z procedur dostępna dla ich obywateli była również w zasięgu osób z innych krajów. Państwa unijne mają być zobligowane do umożliwienia załatwienia online 13 kluczowych procedur. Wśród nich jest m.in. otwarcie firmy, odnowienie paszportu czy rejestracja pojazdu. Obecnie nie wszystkie kraje UE umożliwiają załatwienie tych spraw online, a jeśli nawet to robią, to nierzadko ograniczają te usługi do swoich obywateli.

Druga propozycja dotyczy sięgania przez urzędników w Brukseli po dane firm działających na jednolitym rynku. Dziś KE, mająca być strażnikiem jego działania, ma ograniczone możliwości pełnienia funkcji kontrolera. Jeśli zostanie zaalarmowana, że jakiś segment rynku nie działa dobrze, albo określona firma łamie zasady, musi znaleźć dowody, że tak jest w rzeczywistości.

Dlatego powstał pomysł sięgnięcia po uprawienia, dzięki którym urzędnicy w Brukseli będą mogli zwracać się bezpośrednio do przedsiębiorstw po odpowiednie dane. Obecnie również mogą to robić, ale jedynie w sprawach dotyczących konkurencji. KE proponuje wykorzystanie narzędzia informacyjnego jednolitego rynku (Single Market Information Tool — SMIT), dzięki któremu będzie mogła uzyskać w jasno określonych przypadkach wiarygodne informacje od wybranych uczestników rynku.

Urzędnicy będą mogli zwrócić się np. o dane dotyczące struktury kosztów, polityki cenowej czy wolumenów sprzedaży. Zgodnie z propozycją zwrócenie się przez KE o informacje za pomocą SMIT-a nie będzie równoznaczne z prowadzeniem procedury wobec firmy. Bruksela zobowiązana ma być też do zachowania poufności wobec zdobytych informacji. Aby proponowane zmiany weszły w życie, potrzeba jest zgoda Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane