Nowe wytyczne korzystne dla firm

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 09-03-2017, 22:00

Finansowanie: Zmienione kryteria konkursowe programu Polska Wschodnia powinny ułatwić małemu biznesowi skuteczne starania o dotacje

Przedsiębiorcy z pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, będą mogli korzystać z prostszych, bardziej przejrzystych zasad ubiegania się o unijne granty. Niedawno Komitet Monitorujący doprecyzował niektóre kryteria programu operacyjnego Polska Wschodnia (POPW).

W nowych kryteriach zostały inaczej rozłożone akcenty, jeśli chodzi o wytyczne — podkreśla Bogusława Mazurek (z lewej) z Crido Taxand. Marzena Chmielewska z Konfederacji Lewiatan dodaje, że na uproszczeniach skorzystają m.in. firmy chcące zdobyć dotacje na działania eksportowe.
Wyświetl galerię [1/2]

ZASADY PO NOWEMU:

W nowych kryteriach zostały inaczej rozłożone akcenty, jeśli chodzi o wytyczne — podkreśla Bogusława Mazurek (z lewej) z Crido Taxand. Marzena Chmielewska z Konfederacji Lewiatan dodaje, że na uproszczeniach skorzystają m.in. firmy chcące zdobyć dotacje na działania eksportowe. SZYMON ŁASZEWSKI, WM]

Najciekawsze zmiany wprowadził m.in. w działaniach: 1.3.1 („Wdrażanie innowacji przez MSP”) oraz 1.4 („Wzór na konkurencję”). Tegoroczny budżet konkursu o dotacje z działania 1.3.1 wynosi 135 mln zł. Unijne wsparcie sfinansuje projekty związane z wprowadzaniem na rynek innowacji. Największe szanse na dodatkowy zastrzyk pieniędzy z Brukseli mają inwestycje, których celem jest powstanie nowatorskich — przynajmniej na poziomie kraju — produktów dzięki wdrożeniu własnych lub zakupionych wyników prac badawczo-rozwojowych. Warto, aby przedsiębiorcy poznali nowe wytyczne dotyczące kryteriów formalnych i punktowych.

— Wnioskodawcy będą mogli otrzymać za spełnienie wszystkich wymogów maksymalnie 22 pkt. Dotychczas było to 43 pkt. Tylko za jedno kryterium dotyczące innowacyjności produktu dostaną maksymalnie 5 pkt., a nie, jak wcześniej — 18 pkt. Zmniejszono zatem skalę punktacji i rozłożono akcentyrównież na inne wytyczne — tłumaczy Bogusława Mazurek, ekspert ds. dotacji unijnych w Crido Taxand. Na mniej punktów może liczyć też przedsiębiorca w przypadku oceny potencjału rynkowego produktu, który będzie efektem projektu. Do tej pory miał szansę na 9 pkt. Teraz ten wymóg eksperci wezmą pod lupę razem z innym — dotyczącym opłacalności przedsięwzięcia. Za oba będzie można uzyskać tylko 3 pkt.

Za co najwyższe noty

W działaniu 1.3.1 doprecyzowane zostały ponadto wytyczne związane z wdrożeniem prac badawczo-rozwojowych. Najwyższe noty dostaną projekty, które obejmują prace B+R — prowadzone przez przedsiębiorcę samodzielnie lub zrealizowane na jego zlecenie przez jednostkę naukową. Te prace powinny być kluczowe dla przedsięwzięcia i mieć uregulowaną kwestię praw własności intelektualnej. Modyfikacje dotyczą również kryteriów związanych z zapewnieniem kompleksowego finansowania projektu. — Przedsiębiorca musi właściwie udokumentować, że ma pieniądze na realizację przedsięwzięcia, np. mieć promesę, w przypadku pożyczki — dokumenty finansowe pożyczkodawcy, a nawet wyciąg z konta bankowego — wyjaśnia Bogusława Mazurek.

Strategie wzornicze

Dla firm produkcyjnych, które chcą budować przewagę konkurencyjną na unikatowym wzornictwie, również zmieniono kryteria konkursowe — w ramach działania 1.4. Nabór jest podzielony na dwa etapy.

W pierwszym mały i średni biznes będzie mógł powalczyć o granty na przeprowadzenie audytu wzorniczego oraz opracowanie strategii wzorniczej. W przypadku drugiego etapu dotacje będą przeznaczane na wdrożenie rekomendacji z audytu w celu wprowadzenia innowacji produktowej do działalności. Firmy MSP mogą liczyć na dofinansowanie działań inwestycyjnych. Chodzi o zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Ekspertka Crido Taxand zwraca uwagę na zawężenie definicji inwestycji początkowej.

— Są cztery formy tej inwestycji. W przypadku tego konkursu ograniczono ją tylko do jednej. Może to być inwestycja w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów, które wcześniej w nim nie powstawały. Wiąże się to z dodatkowym wymogiem, że koszty kwalifikowane muszą przekraczać co najmniej 200 proc. wartości księgowej ponownie wykorzystywanych aktywów, odnotowanej w roku obrotowym poprzedzającym rozpoczęcie prac — tłumaczy Bogusława Mazurek. Również w tym przypadku wnioskodawca będzie musiał dokładnie udokumentować, że ma zapewnione finansowanie projektu.

Na podbój rynków

Również firmy ze wschodu mogą powalczyć o unijną kasę na rozpoczęcie sprzedaży produktów i usług na rynkach zagranicznych. W tym roku wsparcie to będzie dostępne na nowych warunkach w działaniu 1.2. POPW („Internacjonalizacja MSP”).

— Kluczowa zmiana w stosunku do obecnych zasad polega na tym, że przedsiębiorca będzie zobowiązany do przedstawienia modelu biznesowego zakładającego internacjonalizację już na etapie ubiegania się o dofinansowanie. Znika więc dotychczasowa dwuetapowość — najpierw firma starała się o dotowanie usługi doradczej polegającej na opracowaniu takiego modelu, a później na jego wdrożenie — tłumaczy Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

Strata nie do odrobienia

Dotychczasowe podejście okazało się nieracjonalne biznesowo. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości — jak podkreśla Marzena Chmielewska — od momentu złożenia wniosku o grant w ramach pierwszego etapu do rozpoczęcia projektu w ramach drugiego upływa co najmniej rok. Strata co najmniej roku w biznesie międzynarodowym może być nie do odrobienia, a pojawiające się biznesowe nisze są szybko zagospodarowywane przez konkurencję.

— Oznacza to również, że zamiast oceny potencjału firmy doradczej przygotowującej model biznesowy internacjonalizacji warunkiem otrzymania wsparcia będzie pozytywna ocena jakości opracowanego modelu — przy czym koszty przygotowania tego modelu będą kwalifikowanymi. Ta zmiana to także odpowiedź na dotychczasowe doświadczenia płynące z oceny projektów — 90 proc. odrzuconych wniosków merytorycznie nie spełniło kryterium dotyczącego wykonawcy — konkluduje Marzena Chmielewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu