Nowe zadania dla biegłych

Marek Strugała
25-08-2003, 00:00

Nowa ustawa nie wprowadza fundamentalnych zmian w zasadach korzystania z opinii biegłych w postępowaniach upadłościowych i naprawczych. Decyzja o udziale biegłego w badaniu stanu przedsiębiorstwa nadal pozostanie w gestii sądu, i jest to możliwość, a nie wymóg. Jedynie w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w procesie likwidacji masy upadłości, sędzia-komisarz na wniosek syndyka musi wyznaczyć biegłego do sporządzenia opisu i oszacowania przedsiębiorstwa oraz jego zorganizowanych części. Następuje to wtedy, gdy nie dokonano opisu i oszacowania przy sporządzaniu spisu inwentarza.

Nowym elementem wprowadzanym przez ustawę jest możliwość zasięgnięcia opinii biegłego w celu zbadania, czy zachowano 14-dniowy termin od wystąpienia podstawy do ogłoszenia upadłości do czasu zgłoszenia w sądzie przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości. Sprawa nie jest prosta, gdyż definicja podstaw ogłoszenia upadłości, pmimo pewnych uściśleń, nadal budzi wątpliwości. Przypomnijmy także, że po nowelizacji Ustawy o rachunkowości w 2002 r. znacznie mniej podmiotów gospodarczych podlega badaniu sprawozdań finansowych. Może się więc zdarzyć, że informacje, na podstawie których sporządzono materiały dla sądu, nie były w przeszłości weryfikowane przez niezależnego biegłego i mogą być nierzetelne. Należy mieć nadzieję, że sądy będą jak najczęściej korzystać z pomocy biegłych w sprawach wymagających wiedzy specjalistycznej.

Autor tekstu, jest biegłym rewidentem, dyrektorem w spółce KPMG Polska Audyt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Strugała

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowe zadania dla biegłych