Nowe zasady dla wjeżdżających do państw Unii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-02-2006, 15:52

Obywatele krajów trzecich będą mogli wwieźć do Unii Europejskiej więcej pieniędzy niż dotychczas, a takżewięcej wina, ale mniej piwa - postanowiła w poniedziałek Komisja Europejska.

Obywatele krajów trzecich będą mogli wwieźć do Unii Europejskiej więcej pieniędzy niż dotychczas, a takżewięcej wina, ale mniej piwa - postanowiła w poniedziałek Komisja Europejska.

    500 euro w przypadku podróży samolotem i 220 euro w przypadku podróży innymi środkami lokomocji - tyle pieniędzy będą mogli wwieźć obywatele krajów spoza UE od 1 stycznia 2007 r. Na razie obowiązuje ich stawka 175 euro.

    KE zmienia te limity, uznając je za przestarzałe.

    "Wiele z tych regulacji nie odnosi się już do dzisiejszej rzeczywistości" - powiedział unijny komisarz ds. podatków Laszlo Kovacs. "Obywatele zyskają na podniesieniu limitów finansowych, a kraje członkowskie zmniejszą dzięki temu koszty administracyjne" - dodał komisarz.

    Dlaczego kwoty są różnicowane w zależności od środka lokomocji, jakim obywatele krajów spoza UE będą podróżować? Komisja tłumaczy, że niższa suma wymagana od osób podróżujących samochodem czy pociągiem wynika ze specyficznej sytuacji krajów członkowskich, które mają granice lądowe z krajami, gdzie ceny są znacząconiższe. Chodzi o ograniczenie handlu międzygranicznego.

    Komisja postanowiła ograniczyć ilości wwożonego piwa - do krajów UE będzie można wwieźć od przyszłego roku nie więcej niż 16 litrów. KE tłumaczy to tym, że jest to jedyny napój alkoholowy, który obecnie można wwozić bez żadnych ograniczeń. Z tego powodu wiele krajów Unii ma problemy z osobami wwożącymi bardzo duże ilości tego trunku. Zwiększony będzie natomiast limit wina. Będzie możliwe wwiezienie czterech litrów, a nie - jak obecnie - dwóch.

    Jeżeli chodzi o papierosy, to KE daje krajom członkowskim wolną rękę w ewentualnym obniżeniu obowiązującego dziś limitu 200 papierosów (jeden karton). Kraje mają o tym decydować same, w zależności od prowadzonej przez siebie polityki zdrowotnej.

    Od pierwszego stycznia 2007 obywateli krajów trzecich nie będą obowiązywały limity na perfumy, kawę i herbatę. Obecnie żaden kraj unijny nie stosuje - choć mógłby - limitów na perfumy, tylko jeden ogranicza ilość wwożonej herbaty, a pięć państw członkowskich stawia warunki co do wwozu kawy na swój teren.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane