Nowe zasady inwestowania w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

opublikowano: 01-03-2007, 12:04

Zmniejszenie maksymalnego poziomu pomocy publicznej dla inwestorów z 50 do 40 proc. wartości inwestycji, traktowanie branży motoryzacyjnej na równi z innymi oraz możliwość pomocy dla inwestycji w  zakresie przetwórstwa spożywczego i biopaliw - to najważniejsze zmiany w  zasadach inwestowania w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE).

Jak podali w czwartek przedstawiciele strefy, od tego tygodnia obowiązuje rozporządzenie rządu, zmieniające niektóre warunki lokowania inwestycji w KSSE. Najważniejszą zmianą jest obniżenie pułapu maksymalnej pomocy do 40 proc. wartości inwestycji. Dotyczy to dużych firm. Średnie firmy mogą liczyć - jak dotąd - na zwiększenie tego pułapu o 10 proc., a małe o 20 proc.

"Istotną zmianą jest również wprowadzenie zasady, zgodnie z którą motoryzacja nie może być traktowana gorzej od innych branż. Dotychczas, w związku z zaliczeniem jej do tzw. przemysłów wrażliwych, pułap pomocy wynosił 15 proc. maksymalnego poziomu" - powiedziała PAP Justyna Romańczyk z KSSE.

Od tej pory na ulgi w strefie będą mogli również liczyć inwestorzy specjalizujący się np. w przetwórstwie spożywczym czy produkcji komponentów do biopaliw. Ulgi nie będą natomiast przysługiwać przedsięwzięciom z tzw. pierwotnego przetwórstwa, polegającego np. na rozbieraniu mięsa czy mieleniu mąki.

Bariery w tym zakresie spowodowały wcześniej wątpliwości dotyczące np. budowy w strefie olejarni. W ubiegłym roku KSSE musiała zwrócić się o interpretację przepisów do resortu gospodarki. Ostatecznie kosztem ponad 82 mln zł spółka Bioagra-Oil z grupy kapitałowej Komagra wybuduje w Tychach olejarnię, gdzie wytwarzane będą m.in. komponenty biopaliw oraz pasze.

Powołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z 14. polskich stref ekonomicznych. Początkowo obejmowała ok. 800 hektarów, obecnie ponad 1,2 tys. ha. Docelowo może to być nawet 1,5-2 tys. ha. Inwestorzy stworzyli dotąd w KSSE blisko 25 tys. nowych miejsc pracy, inwestując ok. 8,5 mld zł.

W kolejnych latach KSSE chce rozwijać się przede wszystkim w pięciu parkach przemysłowych - w Zabrzu, a także w okolicach Częstochowy, w Dąbrowie Górniczej (rejon Tucznawa), na Żywiecczyźnie oraz na Opolszczyźnie ok. 15 km od granicy z woj. śląskim; poziom dopuszczalnej pomocy nadal wynosi tam 50 proc. wartości inwestycji.

W ubiegłym roku w całej KSSE inwestorzy zadeklarowali 36 nowych przedsięwzięć o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł. Powstanie w sumie co najmniej 4,2 tys. nowych miejsc pracy. Na 2007 r. zarząd KSSE zakłada nowe inwestycje wartości ok. 1 mld zł i co najmniej 3,1 tys. nowych miejsc pracy. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu