Nowe zasady ochrony na lotniskach w Unii Europejskiej

(Marek Druś)
opublikowano: 31-10-2006, 16:00

Od 6 listopada na wszystkich lotniskach Unii Europejskiej będą obowiązywać nowe zasady ochrony. Zmiana ta jest odpowiedzią na ewentualne zagrożenie terrorystyczne z użyciem płynnego materiału wybuchowego.

Od 6 listopada na wszystkich lotniskach Unii Europejskiej będą obowiązywać nowe zasady ochrony. Zmiana ta jest odpowiedzią na ewentualne zagrożenie terrorystyczne z użyciem płynnego materiału wybuchowego.

Nowe zasady ograniczają ilość płynów, które pasażerowie mogą przenosić przez stanowiska kontroli bezpieczeństwa - poinformował w komunikacie przesłanym PAP Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC).

"Nowe środki ochrony oznaczają, że w punktach kontroli bezpieczeństwa, każdy pasażer i jego bagaż muszą zostać poddani kontroli pod kątem wykrycia niedozwolonych płynów, niezależnie od przeszukania w zakresie innych zabronionych do przewozu przedmiotów" - poinformował ULC.

ULC informuje, że podczas pakowania bagażu tzw. kabinowego (wnoszonego do kabiny pasażerskiej) należy pamiętać, że od 6 listopada dozwolone jest przewożenie tylko niewielkich ilości płynów w bagażu kabinowym lub w osobistej torebce.

Płyny przewożone w bagażu kabinowym muszą znajdować się w pojemnikach nie większych niż 100 ml każdy - muszą być zapakowane w jedną przezroczystą plastikową i zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra. Torby powinny być dostępne w portach lotniczych.

Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, każdy pasażer musi przekazać do sprawdzenia w punktach kontroli bezpieczeństwa - bez wezwania służb ochrony - plastikowe torby z opakowaniami zawierającymi płynne substancje.

Pasażer powinien zdjąć płaszcz lub kurtkę ľ zostaną one oddzielnie prześwietlone przy użyciu urządzenia rentgenowskiego. Pasażer będzie kontrolowany przy bramce magnetycznej do wykrywania metali.

Pasażer powinien również wyjąć przenośny komputer i inne większe urządzenia elektryczne z bagażu kabinowego - zostaną one oddzielnie prześwietlone.

Bez zmian pozostają zasady dotyczące przewozu substancji płynnych w tzw. bagażu rejestrowanym (przewożonym w bagażniku) ľ nowe regulacje dotyczą tylko bagażu kabinowego.

Nie zmieniają się również zasady dotyczące przewozu w bagażu kabinowym lekarstw i innych środków medycznych, a także pokarmów dla dzieci. W tym przypadku nie ma ograniczeń odnośnie ilości.

Jeśli pasażerowie będą mieć jakiekolwiek wątpliwości w sprawie przewozu płynów lub innych towarów, ULC radzi skontaktować się z portem lotniczym, przewoźnikiem lub biurem podróży, jeszcze przed rozpoczęciem podróży.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu