Nowe zasady zatrudniania kierowców

ŁUKASZ WŁOCH Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców
opublikowano: 31-01-2018, 22:00

KOMENTARZ

Od początku 2018 r. obowiązują zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w niektórych innych ustawach. Nowelizacja z 20 lipca 2017 r. wprowadza wiele nowości w sprawach dotyczących uzyskania zezwolenia na pracę dla obywateli państw spoza UE. Jak teraz będzie wyglądał proces zatrudnienia obcokrajowców w Polsce?

Dotychczas przepisy regulujące zatrudnianie przez polskich przedsiębiorców obywateli krajów spoza UE wymagały oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy osobom z sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Nowelizacja ustawy m.in. ułatwia wydanie zezwoleń na pracę krótkoterminową i sezonową. W razie zatrudnienia pracownika ze wschodu na okres dłuższy niż 6 miesięcy do obowiązków pracodawcy nadal należy sprawdzenie, czy jego obecność w Polsce jest legalna, a wykonywanie obowiązków zawodowych odbywa się na podstawie zezwolenia na pracę i posiadania wizy.

Obowiązujące od początku tego roku przepisy w niewielkim stopniu wspierają branżę transportową w zatrudnianiu cudzoziemców. Szacuje się, że w Polsce brakuje około 100 tys. zawodowych kierowców, dlatego wiele firm zatrudnia pracowników z Ukrainy i Rosji. Przedsiębiorcy mieli nadzieję, że zmiany w ustawie wprowadzą udogodnienia w zatrudnieniu osób z krajów spoza Unii Europejskiej, ale tak się nie stało.

Nowa ustawa umożliwia przedłużanie legalnego zatrudnienia cudzoziemca w czasie, gdy ubiega się on o zezwolenie na pracę. Jeżeli pracował co najmniej trzy miesiące u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę i złożył wniosek bez braków formalnych o wydanie zezwolenia, otrzymuje pieczątkę do paszportu. To podstawa dalszego zatrudnienia na terytorium Polski. Przedłużenie z możliwością wykonywania pracy jedynie na terenie naszego kraju staje się jednak bezcelowe w przypadku kierowców zawodowych ze wschodu. Po ograniczaniu przez ZUS wydawania tzw. druków A1, których brak uniemożliwia przejazd przez Niemcy i Francję, właściciele firm transportowych stoją przed kolejnym wyzwaniem.

Problematyczny dla przedsiębiorców może być także obowiązek zgłoszenia do Powiatowego Urzędu Pracy podjęcia pracy przez obcokrajowca zarejestrowanego na oświadczeniu. Należy tego dokonać w dniu rozpoczęcia przez niego pracy zgodnie z terminem wskazanym w dokumencie. Urząd należy poinformować także o przedwczesnym zakończeniu wykonywania pracy przez obcokrajowca. Naruszenie tego obowiązku może zablokować możliwość dalszej rejestracji oświadczenia i skutkować grzywną do 2 tys. zł.

Nowym obowiązkiem przedsiębiorców jest również zawarcie z cudzoziemcem pisemnej umowy o pracę, sporządzonej w języku zrozumiałym dla pracownika. Kara pieniężna za niedopełnienie tej formalności może wynosić od 200 do 2 tys. zł.

Przedsiębiorcy muszą też pamiętać o konieczności przechowywania kopii dokumentów umożliwiających zatrudnienie cudzoziemca przez cały czas trwania stosunku pracy. Nielegalne zatrudnienie obywatela kraju spoza UE może spowodować nałożenie grzywny od 1 do 30 tys. zł. [MIB] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁUKASZ WŁOCH Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców

Polecane