Nowe życie materiałów

Barbara Warpechowska
opublikowano: 10-03-2016, 22:00

Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami zaczyna się już na etapie projektowania.

— Surowce, które wykorzystujemy w produkcji, decydują o tym, w jakim stopniu, po zakończeniu pierwszego cyklu życia wyrobu, możemy je wykorzystać ponownie. Do projektowania dla recyklingu coraz większą wagę przywiązują przedsiębiorcy. Ma to również odbicie w programach i strategiach unijnych. Rozwiązanie to daje możliwości realizacji idei zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym, jednocześnie przynosząc firmom wymierne korzyści biznesowe — mówi Piotr Bruździak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Stena Recycling.

Projektowanie dla recyklingu zastosowała firma 3M działająca w 70 krajach i wytwarzająca m.in. samoprzylepne karteczki Post-it, taśmy klejące Scotch, środki ochrony indywidualnej: słuchu i dróg oddechowych oraz materiały ścierne.

3M w Szwecji wspólnie z tamtejszym oddziałem Stena Recycling szczegółowo przeanalizowały wszystkie komponenty dwóch modeli ochronników słuchu Peltor. Zbadano je pod kątem konstrukcji oraz użytych w produkcji materiałów. Na podstawie analiz projektanci i inżynierowie w 3M przygotowują nowe modele ochronników słuchu, które nie tylko będą tańsze w produkcji ze względu na mniejsze zużycie energii i surowców, ale również w najwyższym stopniu będzie możliwy ich recykling.

W ramach idei zrównoważonego rozwoju i realizowanej przez Unię Europejską wizji gospodarki o obiegu zamkniętym odpady traktowane są jako materiał, z którego mogą powstać nowe produkty. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE jako pierwszy stopień w hierarchii sposobów postępowania z odpadami wskazuje zapobieganie ich powstawaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu