Nowela niesie same korzyści

Zbigniew Kamieński
opublikowano: 11-04-2005, 00:00

Istotą najnowszej nowelizacji prawa energetycznego jest przyspieszenie procesu liberalizacji rynków gazu ziemnego i energii elektrycznej oraz rozwój konkurencji w sektorze energetycznym. Już od 1 lipca 2004 r. do wyboru sprzedawcy energii są uprawnieni wszyscy odbiorcy gazu i energii elektrycznej, z wyjątkiem gospodarstw domowych. Te zaś takie uprawnienia nabędą 1 lipca 2007 r. Aby faktycznie mogły korzystać z tych uprawnień, konieczne jest zagwarantowanie im swobodnego dostępu do sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, którymi zakupiony gaz czy energia elektryczna będą dostarczane. Nowa ustawa precyzyjnie określa, w jakich sytuacjach przedsiębiorstwo energetyczne może odmówić dostępu do sieci.

Trzecim filarem, wprowadzonym tą ustawą, umożliwiającym rozwój konkurencyjności, a tym samym przyczyniającym się do likwidacji monopoli, jest oddzielenie działalności operatorskiej od związanej z wytwarzaniem lub obrotem energią. Warto podkreślić, że po 1 lipca 2007 r. tylko gospodarstwa domowe będą miały zagwarantowane prawo do korzystania z usługi kompleksowej, obejmującej zarówno sprzedaż gazu lub energii elektrycznej, jak i świadczenie usługi przesyłowej. Pozostali odbiorcy będą musieli nabywać te media na warunkach rynkowych.

Rozwiązania przyjęte w ustawie powinny, dzięki rynkowemu podejściu, wywołać istotne, proefektywnościowe działania wśród wytwórców energii elektrycznej, którzy aby utrzymać się na rynku, będą musieli obniżać i racjonalizować koszty produkcji energii. Dodatkowym, olbrzymim obciążeniem i wyzwaniem dla sektora energetycznego jest obowiązek dostosowania się do ostrych unijnych wymogów ekologicznych.

Zbigniew Kamieński dyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki i Pracy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kamieński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Nowela niesie same korzyści