Nowela prawa budowlanego budzi wątpliwości - prasa

(Marek Druś)
23-11-2006, 07:40

Jest wreszcie projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Branża czekała na to niecierpliwie od wielu miesięcy. Zdaniem ekspertów, można to było załatwić już wiosną. Opóźnienie jest więc duże. W dodatku do projektu zostały wprowadzone rozwiązania, które budzą poważne wątpliwości - ocenia "Trybuna".

Jest wreszcie projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Branża czekała na to niecierpliwie od wielu miesięcy. Zdaniem ekspertów, można to było załatwić już wiosną. Opóźnienie jest więc duże. W dodatku do projektu zostały wprowadzone rozwiązania, które budzą poważne wątpliwości - ocenia "Trybuna".

Według przygotowywanej ustawy, droga do inspektorów nadzoru budowlanego jeszcze bardziej się wydłuży. Mają bowiem powstać inspektoraty okręgowe. Będzie ich 100 w całym kraju (dotychczas 372).

Gdyby efektem tych zmian organizacyjnych były oszczędności w administracji państwowej, można by jakoś przeboleć, że władza oddala się od obywatela. Ale nic z tego. W projekcie rozporządzenia zapisano bowiem, ze jego wprowadzenie w życie spowoduje utworzenie ok. 300 nowych miejsc pracy.

Po co się więc robi tę rewolucję w nadzorze budowlanym? Wytłumaczenie jest jedno. Powstanie sporo nowych miejsc do obsadzenia przez ludzi z partyjnego nadania.

"Trybuna" gotowa jest się założyć, że inspektoraty powstaną głównie tam, gdzie prawica ma silną pozycję w samorządach. Jako przykład podaje Legnicę, gdzie wybory wygrał związany z lewicą Tadeusz Krzakowski, i gdzie nie będzie nadzoru budowlanego. Siedziba okręgowego inspektoratu zlokalizowana zostanie natomiast w Lubinie, gdzie rządzi popierany przez prawicę Robert Raczyński.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nowela prawa budowlanego budzi wątpliwości - prasa