Nowela ustawy o współpracy rządu z parlamentem w sprawach UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-04-2005, 20:16

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o współpracy rządu z Sejmem iSenatem w sprawach UE. Do zmiany ustawy zobowiązał rząd Trybunał Konstytucyjny, który uznał za niezgodny z konstytucją jeden z jej przepisów.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o współpracy rządu z Sejmem iSenatem w sprawach UE. Do zmiany ustawy zobowiązał rząd Trybunał Konstytucyjny, który uznał za niezgodny z konstytucją jeden z jej przepisów.

    Chodzi o art. 9 ustawy, który zobowiązywał rząd do zasięgnięcia tylko opinii Sejmu, a nie również Senatu, przed zajęciem stanowiska w sprawie aktu prawa europejskiego.

    W styczniu TK rozpatrując skargę grupy senatorów, uznał, że współdecydowanie Sejmu i Senatu w kwestiach związanych z kształtowaniem polskiego stanowiska negocjacyjnego w UE należy do wykonywania funkcji ustawodawczej - które według polskiej konstytucji sprawują Sejm i Senat. Dlatego wydawanie opinii nie stanowi środka kontroli i nie jest zastrzeżone wyłącznie dla Sejmu.

    Według Trybunału, pominięcie opinii Senatu godzi też w przyjętą w konstytucji zasadę dwuizbowości.

    We wtorek rząd zapozna się też z informacją o realizacji zadań w pierwszym okresie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

    Ministrowie mają przyjąć także pakiet rozporządzeń dotyczących działalności maklerskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nowela ustawy o współpracy rządu z parlamentem w sprawach UE