Nowelizacja ustawy o akcyzie ma być głosowana w czwartek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-01-2006, 20:26

Poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym ma być głosowany w czwartek. Zgodnie z projektem, nad którym Sejm debatował w środę, wysokość akcyzy na benzynę bezołowiową ma być ustalana w ustawie, a nie w rozporządzeniu ministra finansów.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym ma być głosowany w czwartek. Zgodnie z projektem, nad którym Sejm debatował w środę, wysokość akcyzy na benzynę bezołowiową ma być ustalana w ustawie, a nie w rozporządzeniu ministra finansów.

Według projektu, wysokość akcyzy na benzynę bezołowiową ma być ustalona w ustawie na poziomie 1 tys. 315 zł na 1 tys. litrów. Jest to wysokość identyczna z obecnie stosowaną, określoną w rozporządzeniu ministra finansów.

Jak powiedziała Anita Błochowiak (SLD) w imieniu grupy posłów proponujących ten projekt, chodzi o to, by minister finansów nie mógł bez szerszej konsultacji społecznej dowolnie kształtować wysokości akcyzy na paliwa.

"Nie może być tak, że z dnia na dzień, z godziny na godzinę minister finansów zdecyduje o zmianie stawek akcyzy, a tym samym wszyscy obywatele i przedsiębiorcy poniosą większe koszty przy zakupie benzyny" - mówiła Błochowiak. Zaproponowała niezwłoczne przejście do drugiego czytania. Wniosek ten poparli przedstawiciele SLD i PSL.

Wniosek o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu zgłosiła w imieniu klubu PiS poseł Maria Zuba. Jej zdaniem, nowelizacja utrudni płynne doprowadzenie poziomu stawki akcyzy do wielkości limitu określonego w traktacie akcesyjnym.

Negatywne stanowisko wobec tej nowelizacji przedstawił także w imieniu rządu wiceminister finansów Mirosław Barszcz, który zapowiedział, że w ciągu kilku miesięcy rząd zaproponuje umieszczenie w ustawie wszystkich stawek podatku akcyzowego.

Poparcie dla projektu zapowiedziała w imieniu klubu PO Krystyna Skowrońska. Przedstawiciele Samoobrony, LPR i PSL zaproponowali przesłanie projektu do prac w komisjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane