Nowi arbitrzy są już gotowi do pracy

Albert Stawiszyński
31-08-2004, 00:00

Grupa 363 arbitrów będzie rozstrzygała odwołania w Urzędzie Zamówień Publicznych.

Do 2 września pozostaje w mocy dotychczasowa lista arbitrów działających przy Urzędzie Zamówień Publicznych (UZP). Po tej dacie odwołania składane do UZP będzie rozpatrywała grupa 363 nowych arbitrów. Wczoraj w Sejmie uroczyście złożyli oni ślubowanie.

— Arbitrem będę po raz pierwszy. Od kilku lat zajmuję się zamówieniami publicznymi. Cieszę się, że teraz będę mogła wykorzystywać zdobytą dotychczas wiedzę wykonując funkcję arbitra — mówiła zaraz po złożeniu ślubowania Agata Brzeska-Liebiecka, arbiter UZP.

Tomasz Czajkowski, prezes UZP, podkreślał, że rola arbitra w systemie zamówień publicznych jest bardzo istotna.

— Ich orzeczenia mają wpływ na fukcjonowanie całego systemu. Arbiter jest obowiązany postępować zgodnie z zasadami etyki arbitra, takimi jak: godność, najwyższa staranność i bezstronność — mówił Tomasz Czajkowski.

Jest kadencja

Na nową listę zostały wpisane osoby, które zdały przeprowadzony na początku lipca egzamin. Jego organizacja była konieczna, gdyż obowiązująca od 2 marca ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadziła nowe zasady. Arbitrzy są powoływani na sześcioletnią kadencję, a nabór prezes UZP musi organizować co trzy lata.

Sam egzamin cieszył się dużym zainteresowaniem. Przystąpiło do niego 719 osób. Aby zostać wpisanym na listę, należało odpowiedzieć prawidłowo co najmniej na 80 ze 100 pytań. Kandydatów na arbitrów mogą zgłaszać m.in. prezes UZP, ministrowie, wojewodowie, ogólnokrajowe organizacje samorządu terytorialnego, okręgowe izby radców prawnych oraz okręgowe rady adwokackie.

Ważna funkcja

Dlaczego funkcja arbitra jest tak ważna? W składzie trzyosobowym rozpatrują oni odwołania wnoszone do Prezesa UZP przez oferentów przeciwko zamawiającemu. Do konkrentej sprawy arbitrów wyznacza się w drodze jawnego losowania komputerowego z listy, która jest podzielona na grupy, z uwzględnieniem posiadanego przez arbitra wykształcenia czy wykonywanego zawodu. Przewodniczącym zespołu może być jedynie osoba z wykształceniem prawniczym.

— Losowania odbywają się o godzinie 8.45 w siedzibie Biura Odwołań UZP w Warszawie. Po 3 września ta godzina nie zmieni się — mówi Anita Wichniak-Olczak, rzecznik UZP.

Zespół arbitrów ma na rozpoznanie odwołania 15 dni od wniesienia. Przy jego rozpatrywaniu arbiter nie może być reprezentantem żadnego z uczestników postępowania ani występować jako pełnomocnik w postępowaniu odwoławczym w sprawach zamówień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nowi arbitrzy są już gotowi do pracy