Nowicki: Kluczowe posiedzenie "okrągłego stołu" ws. Rospudy

PAP
opublikowano: 19-01-2008, 12:47

Minister środowiska Maciej Nowicki uważa, że sobotnie posiedzenie okrągłego stołu" ds. budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy będzie "bardzo ważne a w zasadzie kluczowe". Uczestnicy mają wybrać wariant, który zostanie poddany analizie oddziaływania inwestycji na  środowisko.

W warszawskim Centrum Dialogu w sobotę przed południem rozpoczęło się drugie posiedzenie "okrągłego stołu". Obrady potrwają do późnych godzin popołudniowych.

W rozmowach uczestniczą: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego i miasta Augustowa oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zaangażowanych w ochronę Doliny Rospudy, a także zaproszeni eksperci.

Obserwatorami są: minister środowiska, minister infrastruktury, posłowie Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa i Komisji Infrastruktury Sejmu RP, wojewoda podlaski oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Podczas pierwszych obrad, które odbyły się 9 stycznia br., uczestnicy ustalili, że przeanalizowane zostaną trzy warianty budowy drogi. Pierwszy wariant - to dotychczasowa lokalizacja wybrana przed DGGKiA przez Dolinę Rospudy, skrytykowany przez ekologów, drugi - z obwodnicą przez miejscowość Raczki, trzeci - przez miejscowość Chodorki.

Nowicki powiedział PAP przed rozpoczęciem obrad, że na drugim posiedzeniu "okrągłego stołu" strony będą rozmawiać na temat kryteriów, które powinny być rozpatrywane przy wyborze wariantu przebiegu obwodnicy. "Dzisiaj jest bardzo ważne posiedzenie, a w zasadzie kluczowe" - dodał Nowicki.

Minister podkreślił, że "nie uciekniemy przed wykonaniem oceny oddziaływania na środowisko", bo tego wymaga prawo. "Po wykonaniu analizy i wyważeniu wszystkich aspektów, społecznych kosztowych łącznie liczę na to, że okrągły stół wypracuje rekomendację dla ministra środowiska i ministra infrastruktury" - powiedział.

Nowicki ma nadzieję, że uczestnicy będą brali pod uwagę upływający czas i ta analiza nie będzie przedłużała się na długie miesiące.

Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) powiedział PAP przed obradami, że debata może potrwać kilka godzin. "Sądzę, że jest to temat bardzo trudny, ponieważ ustalenie wagi kryteriów jest kluczowe i może różnić strony" -powiedział.

"Biorąc pod uwagę, że kolejnym etapem będą opracowania eksperckie a to wymaga zaangażowania pracy wielu specjalistów cała dyskusja dotycząca budowy obwodnicy może potrwać około dwóch miesięcy. To wariant optymistyczny" - dodał.

10 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra środowiska w sprawie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Dotyczyła ona środowiskowych warunków zgody na budowę obwodnicy. Wyrok - gdy się uprawomocni - będzie oznaczać, że procedura odnośnie obwodnicy musi zacząć się od nowa.

Uchylone w kwietniu 2007 r. postanowienie ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki dopuszczało, by obwodnica Augustowa w Dolinie rzeki Rospudy mogła być zrealizowana w jednym z dwóch wariantów: tunelu drogowego lub estakady. Wybór wariantu, po przeanalizowaniu kosztów, miał należeć do inwestora.

W sierpniu ówczesny premier Jarosław Kaczyński wstrzymał planowane prace przy budowie obwodnicy.

W lipcu 2007 r. Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o wydanie pilnego zakazu prowadzenia prac budowlanych. W odpowiedzi Polska przesłała zapewnienie, że prace nie będą prowadzone aż do wydania wyroku, czy budowa jest zgodna z unijnymi przepisami.

Nie wpływa to na postępowanie w sprawie głównego wniosku KE, która w marcu pozwała Polskę do Trybunału w Luksemburgu, uznając, że budowa obwodnicy Augustowa (a także obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej) jest złamaniem unijnego prawa.

W lipcu ub.r. Trybunał odrzucił wniosek Polski o rozpatrzenie sprawy w trybie pilnym, co oznacza, że proces może trwać nawet dwa lata.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane