Nowoczesne formy faktoringu już w Polsc

opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Pomimo wysokiego tempa wzrostu gospodarczego i trwającej od wielu lat prosperity, obroty na rynku faktoringowym w Polsce stale rosną, bijąc kolejne rekordy.

Faktoring stał się wygodnym instrumentem finansowym dla firm, a nie tylko lekarstwem na brak płynności w trudniejszych okresach. Firmy mają dostęp do coraz większej liczby nowoczesnych rodzajów faktoringu, takich jak invoice discounting i in-house faktoring. Z faktoringu korzysta już ponad 15 tys. polskich firm, które finansują w ten sposób faktury na setki mld zł. Nic więc dziwnego, że rynek faktoringu w Polsce szybko się rozwija, oferując coraz bardziej nowoczesne narzędzia. Wśród nich warto wyróżnić invoice discounting. Na czym polega ta usługa?

— Invoice discounting to rozwiązanie saldowe, w którym nie finansuje się pojedynczych faktur, ale cały portfel należności handlowych. Faktor na bieżąco wycenia portfel należności klienta i na tej podstawie stawia do jego dyspozycji określoną kwotę dostępnych pieniędzy. Nowatorski charakter rozwiązania przejawia się tym, że usługa może występować w wariancie utajnionym — bez informowania odbiorców. Ponadto informacje o saldach mogą być przekazywane do faktora drogą elektroniczną. Dzięki temu cały proces z perspektywy klienta jest szybszy i prostszy operacyjnie — mówi Krzysztof Kuniewicz, dyrektor działu faktoringu Siemens Financial Services.

Siemens Financial Services jako jedyny na polskim rynku udostępnia tę bardzo popularną na Zachodzie usługę. Polskie firmy sięgają też po in-house factoring, który od tradycyjnego faktoringu odróżnia się tym, że klient otrzymuje finansowanie, ale bez usługi zarządzania należnościami. Dzięki temu usługa jest też tańsza. W tym przypadku klient sam dokonuje rozliczeń płatności otrzymanych od kontrahentów, monitoruje status płatności i sam dba o terminowość spłat.

Dotychczas w Polsce stosowane były głównie dwa tradycyjne rodzaje faktoringu. W pierwszym — nazywanym pełnym lub „bez regresu” — firma faktoringowa przejmuje na siebie ryzyko braku zapłaty faktury przez kontrahenta. Oznacza to, że jeżeli kontrahent nie zapłaci faktury, firma faktoringowa przejmie ryzyko jego niewypłacalności i to ona będzie zajmować się egzekucją należności. W przypadku faktoringu niepełnego to faktorant (czyli przedsiębiorca) bierze na siebie ryzyko braku zapłaty za faktury i ewentualnego zwrotu pieniędzy otrzymanych na ich poczet.

— Umowy na faktoring pełny stanowią obecnie około 60 proc. wszystkich umów faktoringowych. Są one nieco droższe od faktoringu niepełnego, ale za to pozwalają firmom uniknąć problemów ze znacznie bardziej kosztownymi egzekucjami długu po okresie płatności faktury, nie mówiąc już o problemach w sytuacji, gdy kontrahent bankrutuje — mówi Krzysztof Kuniewicz.

Na koniec I półrocza 2018 r. firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów osiągnęły obroty w wysokości 109,5 mld zł, które były o 27,5 proc. wyższe niż przed rokiem, kiedy wynosiły 89,5 mld zł. Wartość finansowania, jakie firmy otrzymują w ramach faktoringu, sięgnęła tym samym poziomu zbliżonego do leasingu i kredytu obrotowego. Podobny jest też koszt wspomnianych usług.

— W wielu wypadkach faktoring jest nawet bardziej opłacalny. W pakiecie z finansowaniem firma może otrzymać wiele dodatkowych usług i korzyści, takich jak inkaso wierzytelności, monitoring terminowości płatności, przypominanie odbiorcom o konieczności zapłaty faktury czy wierzytelności lub popularne przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta — wyjaśnia Krzysztof Kuniewicz.

Warto zaznaczyć, że z faktoringu może korzystać każda firma, która chce uzyskać pieniądze wcześniej, niż jest to określone w terminie płatności faktury, bez względu na wielkość i branżę, w której działa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy