Nowoczesne technologie wspierają budownictwo

Materiał partnera
opublikowano: 29-08-2019, 22:00

W Pomorskiej SSE powstaje piąty zakład prefabrykacji Grupy Kapitałowej Pekabex. W pełni zautomatyzowana linia produkcyjna modułowych elementów dla budownictwa ruszy już z początkiem 2020 r.

Nowoczesne prefabrykaty, czyli gotowe elementy modułowe, pozwalają na szybkie stawianie konstrukcji wszelkiego typu budowli, w jakości wyższej niż wykonywane na placu budowy. Po pierwsze, spełniają coraz wyższe parametry techniczne, a po drugie — są odpowiedzią na brak rąk do pracy, gdyż jeden wielopiętrowy blok mieszkalny może postawić zaledwie kilka osób.

Nowy gdański zakład prefabrykacji zwiększy nasze możliwości
produkcyjne i pozwoli Grupie Pekabex uniezależnić się od dostawców — zapewnia
Robert Jędrzejowski, prezes Grupy Pekabex.
Zobacz więcej

PODWÓJNA KORZYŚĆ:

Nowy gdański zakład prefabrykacji zwiększy nasze możliwości produkcyjne i pozwoli Grupie Pekabex uniezależnić się od dostawców — zapewnia Robert Jędrzejowski, prezes Grupy Pekabex.

— Zalety nowoczesnego budownictwa modułowego są szeroko znane na świecie — wyjaśniają przedstawiciele Grupy Pekabex, która wypracowuje sobie pozycję znaczącego gracza na całym rynku europejskim.

Pionierska inwestycja

Obecnie Grupa Pekabex daje pracę ponad 2 tys. osób i posiada cztery fabryki, w których powstają prefabrykaty. Zakłady działają w Poznaniu, Bielsku-Białej, Gdańsku oraz podwarszawskim Mszczonowie. Ich moce produkcyjne wynoszą łącznie ok. 138 tys. m sześc. elementów strukturalnych oraz 60 tys. m sześc. płyt.

— Aktualnie do naszych największych zakładów produkcyjnych należą fabryki w Poznaniu i w Mszczonowie. Tę ostatnią właśnie rozbudowujemy — powstaje tu nowa hala dla zautomatyzowanej produkcji elementów prefabrykowanych. Za kilka miesięcy zacznie zaś działać nasz piąty zakład w Gdańsku, gdzie pojawią się nowe produkty dla budownictwa modułowego — mówi Robert Jędrzejowski, prezes Grupy Pekabex.

Zakładane docelowe moce nowego gdańskiego zakładu wyniosą ok. 500 tys. mkw. gotowego produktu rocznie. Elementy powstającew nowej fabryce będą wykorzystywane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego w Polsce i za granicą. Nowy zakład ma służyć m.in. do wytwarzania stropów typu filigran oraz ścian z podwójnego filigranu. Jest to, jak podkreślają przedstawiciele Pekabeksu, pionierskie przedsięwzięcie na polskim rynku.

— Dzięki tej inwestycji uzupełnimy naszą ofertę o płytę typu filigran, a także uniezależnimy się od dostawców, w szczególności w zakresie kontraktów realizowanych w Skandynawii — zaznacza Robert Jędrzejowski.

Wartość powstającej na Pomorzu fabryki Pekabeksu sięga ok. 65 mln zł.

Sprzyjające trendy

Konstrukcje modułowe z powodzeniem funkcjonują zarówno w Skandynawii, jak i na rynkach Europy Zachodniej. Tymczasem w Polsce, jak podaje GUS, w ub.r. w tej technologii oddano tylko 156 budynków. Jednak w kolejnych latach sytuacja może się zmienić — prefabrykaty brane są pod uwagę np. w inwestycjach realizowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Zdaniem przedstawicieli PFR Nieruchomości, podmiotu odpowiadającego za program, zastosowanie metod prefabrykacji pozwoli istotnie ograniczyć koszty realizacji inwestycji. A rosnące ceny materiałów i brak rąk do pracy — deficyt szacowany na 100-150 tys. osób — doskwierają całej branży budowlanej nad Wisłą.

— Obserwowany trend jest dla nas korzystny. Inwestorzy i generalni wykonawcy wiedzą, że koszt osobowy związany z produkcją prefabrykatu w zakładzie jest niższy niż koszt osobowy na budowie. Dlatego tendencja ta ma i będzie nadal miała pozytywny wpływ na popyt na technologię modułową — podkreśla Robert Jędrzejowski.

Wylicza, że obecnie udział prefabrykacji w polskim rynku budowlanym sięga 1 proc., ale przy odpowiednich nakładach inwestycyjnych ma szansę wzrosnąć do 2-4 proc. Spółka Pekabex w 2019 r. oddała I etap pilotażowego osiedla Ja_Sielska w Poznaniu. Łącznie będzie to 6 kameralnych bloków (166 mieszkań) wybudowanych właśnie w technologii modułowej. Podczas gdy w czerwcu 2018 r. wmurowano kamień węgielny, mieszkania w pierwszych dwóch blokach ukończono już w marcu 2019 r. Obecnie rozpoczęły się prace nad kolejnymi czterema. Jak wskazują przedstawiciele Pekabeksu na przykładzie tego projektu, piętro w domu z prefabrykatów powstaje zaledwie w ciągu ośmiu dni. Co więcej, można je wybudować z udziałem pięcioosobowej ekipy.

— Zastosowanie technologii prefabrykowanej pozwoli oddać mieszkania w czasie krótszym o 30 proc. niż w technologii tradycyjnej — zapewniają przedstawiciele Pekabeksu, który w swoich działach projektowych zatrudnia aż 140 konstruktorów.

Co więcej, w ramach dalszego rozwijania i podnoszenia jakości technologii modułowej Pekabex, rozwinął swój obszar badawczo-rozwojowy, w ramach którego testuje technologie, procesy i produkty, w szczególności związane z elementami prefabrykowanymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu