Nowoczesne technologie zrewolucjonizują faktoring

Materiał partnera strony
opublikowano: 25-10-2017, 22:00

Prognozy gospodarcze zachęcają przedsiębiorców do inwestycji. Większość po pieniądze na finansowanie rozwoju sięga do własnej kieszeni, wielu decyduje się również na kredyt obrotowy. Jednak coraz więcej firm wybiera faktoring

Rok 2017 zakończy się prawdopodobnie dalszym dwucyfrowym wzrostem branży faktoringowej. Zamiana faktur na pieniądze jest atrakcyjna dla firm z sektora MŚP, bo zapobiega zatorom płatniczym i zapewnia płynność finansową. W przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw ma to znaczenie ze względu na ich rozwój i przede wszystkim bieżące funkcjonowanie. Od pięciu lat rozwiązania faktoringowe dla mikrofirm tworzy Idea Money.

— Od początku zwróciliśmy uwagę na przedsiębiorców z sektora MSP. Uznaliśmy, że te firmy potrzebują faktoringu, żeby stabilnie się rozwijać. Przygotowaliśmy takie produkty, które zostały stworzone z myślą o wyzwaniach, przed jakimi na co dzień stają przedsiębiorcy w całej Polsce — podkreśla Tomasz Sękalski, prezes Idea Money.

Jednym z takich produktów faktoringowych jest Idea Płynności. Dzięki niej, w ramach jednej opłaty abonamentowej, przedsiębiorca zyskuje dostęp do faktoringu i możliwości finansowania faktur kosztowych i należnościowych. Firma jest w stanie z góry oszacować miesięczne, stałe koszty współpracy z Idea Money, a równocześnie ma możliwość zamiany faktur na pieniądze, eliminując oczekiwania na płatności od kontrahentów.

Na fali wznoszącej

Pierwsze pół roku 2017 to kolejny okres dynamicznego wzrostu firm faktoringowych, co potwierdzają dane Polskiego Związku Faktorów. Branżowe stowarzyszenie cyklicznie podsumowuje sytuację rynkową i ocenia perspektywy rozwoju tego sektora.

— Przedsiębiorcy nie chcą czekać na pieniądze za wykonane zlecenie czy dostarczony towar. Wiedzą, że brak wolnych środków finansowych może uniemożliwić im skuteczną rywalizację rynkową. Stąd stale rosnące zainteresowanie faktoringiem. W przypadku Idea Money to już ponad 7 tys. klientów, którzy codziennie przekazują nam swoje faktury do finansowania — podsumowuje Tomasz Sękalski.

Branża stawia na internet

Kolejne instytucje szukają rozwiązań umożliwiających korzystanie z faktoringu przedsiębiorstwom z sektora MŚP. Pierwszą zmianą była możliwość przekazywania faktur do finansowania poprzez przeznaczone do tego platformy internetowe i przesyłanie faktur online. Kolejnym udogodnieniem okazało się umożliwienie zakupu faktoringu przez internet. Wypełnienie formularza, prosta

weryfikacja i można cierpliwie czekać na pieniądze za fakturę. — Przedsiębiorca nie może czekać na kuriera z papierowymi dokumentami. Rynek nie czeka. Konkurencja nie śpi. Dlatego Idea Money daje możliwość zawarcia umowy całkowicie online. Wystarczy poświęcić kilka minut, żeby stać się klientem faktoringowym — zaznacza Tomasz Sękalski.

Firmy faktoringowe prześcigają się w kolejnych nowinkach technologicznych, aby sprostać oczekiwaniom klientów i wpisać się w globalny trend digitalizacji i cyfryzacji świata finansów. Dzisiaj z faktoringu można korzystać chociażby z poziomu aplikacji mobilnej i przesyłać faktury do systemów poszczególnych firm za pomocą skanu czy zdjęcia faktury.

— Byliśmy jedną z pierwszych firm, która udostępniła takie rozwiązanie klientom. Teraz prawie 20 proc. naszych klientów korzysta z aplikacji mobilnej. Przekroczyliśmy 3 mln sfinansowanych faktur tylko przy użyciu mobile — z dumą podkreśla Piotr Rogoziński, dyrektor departamentu projektów i IT Idea Money.

— Mamy apetyt na więcej. Dlatego dodatkowo edukujemy klientów, udostępniając onboarding — pokazujemy im, jak w łatwy i prosty sposób korzystać z aplikacji. Dla większego bezpieczeństwa użytkownik może logować, za pomocą PIN-u, wzoru czy odcisku swojego palca (tzw. touchID). Zasada jest bardzo prosta — za pomocą przysłowiowego jednego kliknięcia przedsiębiorca może przesłać do nas swoje faktury. A potem pozostaje mu już tylko oczekiwać na pieniądze za wierzytelność.

Czas na sztuczną inteligencję

Dynamiczny rozwój branży zachęca do inwestowania w innowacyjne rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować myślenie o finansowaniu dla firm. Przykładem niech będzie wdrożenie, nad którym pracuje obecnie Idea Money.

— Postawiliśmy na technologię OCR (ang. Optical Character Recognition). Chcemy nie tylko dostarczać usługę finansową dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim oszczędzać ich cenny czas. Przysłowie „czas to pieniądz” nabiera całkowicie nowego znaczenia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym może być realną przewagą konkurencyjną dla przedsiębiorstwa. Chcemy, żeby to nasz system sam rozpoznawał znaki, całe teksty na fakturach, dane o kontrahencie, o wysokości faktury. Zostaną one wprowadzone automatycznie, przy minimalnym udziale naszego klienta. To będzie bez wątpienia prawdziwa rewolucja — podkreśla Tomasz Sękalski, prezes Idea Money.

Finanse w „chmurze”

Jak pokazują badania, 4 na 10 Polaków poważnie myśli o założeniu firmy. Ta popularność przedsiębiorczości w dłuższej perspektywie przełoży się nie tylko na powstanie nowych firm. Przede wszystkim zwiększy konkurencję i zachęci właścicieli przedsiębiorstw do poszukiwania dodatkowych pieniędzy na działalność. Zdaniem ekspertów, wielu zacznie coraz chętniej inwestować w technologie cyfrowe — swoje firmy zaczną przenosić w chmurę, aby móc zarządzać biznesem z jakiegokolwiek miejsca na świecie i o dowolnej porze dnia. Ciekawą propozycję ma w tym zakresie Idea Money.

— Zapytaliśmy naszych klientów, czego im brakuje w naszym systemie IdeaFaktor24. Dzięki temu skoncentrowaliśmy się w pierwszej kolejności na uruchomieniu modułu do wystawiania faktur, tak żeby przedsiębiorca w jednym miejscu (w Idea Money) mógł wystawić fakturę i przesłać ją do kontrahenta, a za chwilę przekazać do finansowania. To kolejny element naszej strategii wspierania polskiej przedsiębiorczości. Tworzymy takie rozwiązania, jakich oczekują od nas właściciele firm — podkreśla Piotr Rogoziński.

Kreowanie nowoczesności

Oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców w zakresie finansowania swojej działalności zmieniają się dynamicznie. Obserwując branżę faktoringową, trudno nie odnieść wrażenia, że dziś faktorzy to również liderzy innowacji w sektorze finansowym. Szacuje się, że aktywnie z faktoringu korzysta jedynie 4 proc. przedsiębiorstw w naszym kraju. Specjaliści są zgodni, że zdecydowana większość firm boryka się z zaburzeniami płynności finansowej. Niewątpliwie dostęp do szybszego finansowania faktur powinien być skuteczną receptą na tego rodzaju problemy.

— Dla nas od początku mali i średni przedsiębiorcy mieli kluczowe znaczenie. To oni stanowią o sile polskiej gospodarki. Dlatego opracowaliśmy dla nich produkty, które odpowiadały na potrzeby osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Chcieliśmy zabezpieczyć ich biznes przed brakiem pieniędzy na wypłaty dla pracowników czy bieżącą działalność biznesową. Wprowadziliśmy najniższy na rynku oferowany poziom limitu — 5 tys. zł. Finansujemy faktury o najniższej wartości na rynku — średnio 4,5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. W Idea Money finansujemy faktury już od 100 zł — komentuje Tomasz Sękalski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera strony

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu