Nowojorska Fifth Avenue najdroższą handlową ulicą świata

PAP
08-06-2008, 14:41

Fifth Avenue w Nowym Jorku, Champs Elysees w Paryżu oraz Twerska w Moskwie to trzy najdroższe handlowe ulice świata - wynika z rankingu firmy Colliers International. Warszawski Nowy Świat znalazł się na 63. pozycji.

Nowy Świat okazał się droższy od głównej ulicy Las Vegas - Las Vegas Blvd, który znalazł się na 68. miejscu w rankingu.

Warszawa "pokonała" też główne ulice takich miast jak Miami, Buenos Aires, czy Tel Awiw. Wyżej w rankingu znalazła się m.in. Praga, Zagrzeb oraz Sofia.

Badanie objęło 133 handlowe ulice świata. Firma przeanalizowała miesięczne stawki czynszów za najem powierzchni sklepowych.

Jak wynika z analizy, w Nowym Jorku na Fifth Avenue handlowcy płacą za wynajem najwięcej - miesięcznie ok. 1480 USD za m kw. Podczas gdy w Warszawie na Nowym Świecie - blisko 142 USD.

W opinii dyrektora działu powierzchni handlowych w Colliers International w Polsce Małgorzaty Trzaskowskiej, "w Warszawie widoczny jest ogromny potencjał wzrostu stawek czynszów w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, który będzie się powoli, ale sukcesywnie realizował".

"Polska dopiero przeżywa wysyp atrakcyjnych butików oraz ekspansję prestiżowych marek, co będzie się nasilało wraz ze wzrostem liczby zamożnych klientów" - powiedziała Trzaskowska. Jej zdaniem, podobnie będzie w Pradze, Kijowie, Sofii czy Budapeszcie.

Tymczasem w Londynie, Nowym Jorku oraz Paryżu modne i drogie ulice handlowe istnieją od wielu dekad - dodała.

Jak zauważają analitycy Colliers International, coraz częściej lokalizacje o prestiżowych adresach poszukiwane są w krajach Azji, Pacyfiku, na Środkowym Wschodzie, a także w Europie Środkowowschodniej, co ma związek z bogaceniem się klasy średniej.

Największy popyt na atrakcyjne lokalizacje zgłaszają sklepy z ekskluzywną odzieżą - podkreślają specjaliści.

Analitycy firmy przewidują, że mimo spodziewanego spowolnienia gospodarki w 2008 r., czynsze dla prestiżowych miejsc handlowych będą rosły. "Zarówno krótko- jak i długoterminowo" - dodają.

Jak wyjaśniają, wynika to ze wzrostu zainteresowania prestiżowymi lokalizacjami oraz z ograniczonej podaży takich obiektów handlowych.

Colliers International jest międzynarodową firmą doradczą na rynku nieruchomości. Działa w 27 krajach. Zatrudnia 6,4 tys. osób. Na polskim rynku jest obecna od 1997 roku. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Handel / Nowojorska Fifth Avenue najdroższą handlową ulicą świata