Noworoczne porządki w portfelach

Paweł Cymcyk, Analityk, Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse
opublikowano: 29-12-2009, 17:35

Wtorkowa sesja na giełdach nic nie zmieniła. WIG20 przez większą część handlu trzymał się na odległość kilku punktów od poziomu 2400 pkt. i dokładnie kopiował zachowanie zachodnich parkietów.

Największe zmiany w trakcie dnia zaszły dopiero w ostatnich 30 minutach kiedy indeks wyszedł odrobinę ponad tą barierę, ale to również było zachowanie w pełnym „porozumieniu” z zagranicznymi giełdami. Końcowy wzrost o 0,4 proc. nie jest niczym znaczącym, ale wrażenie robi obrót, który sięgnął aż 1,5 mld złotych.

Powodów do większych ruchów nie było oczywiście w sferze makro. Indeks S&P/Case-Shiller pokazał, że cen nieruchomości w USA spadły w ciągu roku „zaledwie” o 7,3 proc. a w ujęciu miesięcznym ceny rosną już piąty miesiąc z rzędu. Ostateczna wartość była wyższa niż oczekiwano, ale w porównaniu do marcowego spadku o 19 proc. można sądzić, że rynek jest w wyśmienitej formie. Takie podejście jest jednak dość mylące, bo trzeba pamiętać, że dane pokazują zmianę roczną, a w grudniu 2008 roku ceny już spadały o 18 proc. Dlatego też na razie wyraźnie zmniejszyła się tylko dynamika spadku, a odbicie równie dobrze może okazać się krótką korektą. Drugą i ostatnią informacja dnia był indeks zaufania konsumentów Conference Board, który również nie mógł wzbudzić emocji, bo był zgodny z prognozami. Koniec roku, indeksy na szczytach, bezrobocie nie rośnie już tak szybko, więc nie ma się co dziwić, że i dobrze nastroje się utrzymują.

Bez wątpienia największym zaskoczeniem dnia jest obrót. WIG20 zgromadził aż 1,1 mld złotych, co jest największą wartością od wygasania grudniowej serii kontraktów i sugeruje, że faktycznie możemy oglądać kończące rok „window dressing”.  Takie obroty w handlu robią instytucje, które albo chcą na podobieństwo amerykańskiego S&P500 zamknąć rok na nowych szczytach, albo faktycznie przeprowadzane są noworoczne porządki w portfelach. Jeżeli drugi scenariusz jest właściwy, to ostatnie wyjątkowo dobre dni dla PKN i KGHM oznaczają, że instytucje coraz mocniej wierzą w inflacyjne wyjście z kryzysu i surowcową hossę. Znacznie gorsze perspektywy oznaczałoby to dla banków, których ceny oddalają się od szczytów. Obecnie jedyne zagrożenie takiego rozwoju wypadków to umacniający się dolar, ale koniec roku dla rynku walutowego jest czasem na tyle wyjątkowym, że ten czynnik może bardzo szybko się odwrócić.

Paweł Cymcyk, Analityk, Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk, Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse

Polecane