Nowość ma dwie wersje

Kamil Kosiński
opublikowano: 12-11-2003, 00:00

Czym się charakteryzuje urządzenie zasługujące na miano tabletu?

Producenci sprzętu toczą spór na temat tego, które z komputerów przenośnych zasługują na miano tabletu PC. Najczystszą formą tych urządzeń są maszyny sprzedawane przez Fujitsu Siemens Computers i Hewletta-Packarda. Składają się z dwóch możliwych do rozdzielenia części: klawiatury i ekranu dotykowego o przekątnej 10,4 cala, z którym zintegrowano takie elementy komputera jak procesor czy pamięć. Nie jest to jednak typowy ekran dotykowy znany z palmtopów, lecz ekran elektrostatyczny, który nie reaguje na dotknięcia palcem, a jedynie na specjalne piórko.

Zmienny punkt widzenia

Całość wspiera system operacyjny Microsoft Windows for Tablet PC. W przeciwieństwie do Windowsów dla palmtopów, nie jest zubożoną, lecz rozbudowaną wersją okienek znanych z biurowych pecetów. Jedną z jego podstawowych funkcji jest bowiem reagowanie na ruchy wspomnianego piórka i rozpoznawanie wprowadzanego za jego pomocą pisma ręcznego. Reaguje także na głos i pozwala na przekonfigurowanie komputera jednym przyciskiem tak, by wyświetlał aplikacje w sposób, w którym dłuższa część ekranu staje się jego bokiem, a nie podstawą.

— Rozdzielność ekranu od klawiatury, rozpoznawanie pisma ręcznego, możliwość zmiany orientacji ekranu z poziomej na pionową to podstawowe cechy odróżniające tablety od notebooków. Bez tych funkcji mielibyśmy tylko notebooka z obracaną matrycą — zaznacza Tomasz Buk, specjalista ds. komputerów przenośnych i sieci bezprzewodowych w Hewlett-Packard Polska.

To też tablety

Acer Computer i Toshiba mają jednak w ofercie maszyny, które różnią się od tej definicji jedynie brakiem możliwości oddzielenia ekranu od klawiatury. Według producentów, nie ma wątpliwości, że są to również tablety. Na poparcie swoich racji jedna z firm ma dosyć nietypowy argument.

— Pierwsza prezentacja systemu operacyjnego Windows for Tablet PC przeprowadzona została przez Billa Gates’a na komputerze marki Acer — twierdzi Zbigniew Feldo, dyrektor sprzedaży polskiego przedstawicielstwa Acer Computer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Nowość ma dwie wersje