Nowości w portfelu: Zanim wybierzesz, poznaj wady i zalety oferty banków

PZ
opublikowano: 30-03-2007, 00:00

Każdego miesiąca na rynku pojawia się kilkanaście nowych produktów finansowych. Ile tak naprawdę są one warte? Jakie mają wady? Jakie zalety? Które są godne polecenia? A od których trzymać się z daleka?

Citibank Handlowy konto hipoteczne

Citibank Handlowy zaproponował klientom chcącym kupić nieruchomość łączenie kredytowania z jednoczesnym przechowywaniem nadwyżek finansowych na korzystnie oprocentowanym koncie.

W ramach pakietu klienci otrzymują zdecydowanie więcej w porównaniu z samym kredytem przeznaczonym na zakup mieszkania. Dzięki kontu hipotecznemu klienci mogą obniżyć koszt kredytu przez korzystniejsze lokowanie wolnych środków finansowych. Konto jest bardzo atrakcyjnie oprocentowane — do 5 proc. w stosunku rocznym.

Wprowadzając konto hipoteczne, Citibank Handlowy rozszerza ofertę wcześniej wprowadzonych produktów przeznaczonych na zakup nieruchomości. Od stycznia 2007 roku w ofercie banku pozostaje kredyt mieszkaniowy. Okres kredytowania może wynieść nawet do 40 lat. Bank oferuje bezpłatną wycenę nieruchomości. Istnieje też możliwość zwolnienia klienta z opłaty prowizyjnej. Oprocentowanie kredytu zaczyna się, odpowiednio dla kredytu złotowego — od 4,45 proc, a dla kredytu walutowego (franki szwajcarskie) od 2,73 proc. Zaś marża wynosi od 0,25 proc. — dla kredytów w złotówkach oraz od 0,5 proc. — dla kredytów walutowych.

KREDYT MIESZKANIOWY W BOŚ

Oprocentowanie kredytu we frankach szwajcarskich w Banku Ochrony Środowiska jeszcze niedawno wynosiło 6,27 proc. Była to stawka zaporowa. Bank wprowadził więc promocję: obniżył swoją marżę do 1,5 pkt proc., co pozwoliło mu zaoferować odsetki wysokości 3,82 proc. w skali roku.

To średni poziom rynkowy dla kredytu w kwocie 200 tys. zł zaciąganego bez wkładu własnego. Drożej jest np. w BGŻ, BZ WBK, Kredyt Banku czy Santander Consumer Banku. Ale przy okazji tej promocji bank obniżył także oprocentowanie kredytów złotowych. Dzięki temu ma w tej chwili najtańszą ofertę na rynku.

Marża banku wynosi 0,75 pkt proc. w całym okresie kredytowania. Jeśli dodamy ją do 6-miesięcznej stawki WIBOR, która jest dla banku podstawą do obliczania odsetek, mamy koszt kredytu na poziomie 5,01 proc.

Dlatego właśnie warto zwracać uwagę na marże, a nie tylko na ostateczne oprocentowanie (różnica między 6-miesięczną i 3-miesięczną stawką WIBOR może być większa).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu