Nowosielski, Bownik, Fangor na 42. piętrze Cosmopolitan Twarda

AD, DI
opublikowano: 28-09-2016, 16:24

„Pejzaż abstrakcyjny” to nie tylko widok z 42. piętra apartamentowca Cosmopolitan Twarda 4, ale też tytuł wystawy malarstwa, która odbywa się w tym miejscu.

Inauguracja przygotowanego z okazji Warsaw Gallery Weekend pokazu prac z Jankilevitsch Collection  odbyła się 21 września na 42. piętrze apartamentowca.

Punktem wyjścia wystawy były prace Jerzego Nowosielskiego, który w swojej twórczości balansował pomiędzy abstrakcyjnymi kompozycjami a przedstawianiem rzeczywistości. W jego nieprzedstawieniowych obrazach dopatrzeć się można śladów klasycznych pejzaży, natomiast w pracach bardziej realistycznych – dążenia do syntetycznego ujęcia tematu. 

Tytuł wystawy odnosi się także do miejsca jej prezentacji: 42. piętra budynku Cosmopolitan, skąd jest widoczna pełna panorama miasta. Warszawa widziana z tej perspektywy staje się abstrakcyjnym pejzażem zbudowanym z powyginanych linii, plam kolorów i niewielkich punktów zmieniających swoje położenie.

Na wystawie zestawiono abstrakcyjne obrazy z lat 60. i 70. z dziełami współczesnymi. Obie grupy prac cechuje posługiwanie się abstrakcją jako narzędziem opisującym rzeczywistość - zarówno tę realną, jak i wyobrażeniową.

Artyści prezentowani na wystawie to Bownik, Rafał Bujnowski, Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, André Lanskoy, Jerzy Nowosielski, Kajetan Sosnowski, Teresa Pągowska, Mateusz Sadowski, Piotr Uklański, Zbigniew Rogalski.

Jankilevitsch Collection to prywatna kolekcja gromadząca znaczące dzieła polskich i zagranicznych artystów. Polska część Kolekcji, którą opiekuje się Fundacja Zwierciadło, prezentuje sztukę awangardową lat 50., 60. i 70. z naciskiem na malarstwo abstrakcyjne. Kolekcja obejmuje dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Kajetana Sosnowskiego, Henryka Stażewskiego.

Najszerzej reprezentowanym artystą jest Wojciech Fangor, abstrakcjonista, reprezentant op-artu, przez lata tworzący w Stanach Zjednoczonych. Polska kolekcja zawiera również prace artystów tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego: Romana Kramsztyka, Tadeusza Makowskiego, Eugeniusza Zaka, Wacława Borowskiego, a przede wszystkim Meli Muter – znakomitej portrecistki i pejzażystki, tworzącej w Paryżu.

Kolekcja międzynarodowa jest poświęcona malarstwu abstrakcyjnemu z lat 20. i okresu powojennego. Znajdują się w niej prace wybitnych artystów: Jean-Michela Atlana, Hansa Hartunga, Pierre’a Soulagesa, Andre Lanskoya i Liubov Popovej.

Organizatorami są Fundacja Zwierciadło i  apartamentowiec Cosmopolitan Twarda 4.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Nowosielski, Bownik, Fangor na 42. piętrze Cosmopolitan Twarda