Nowotny: nie ma co przeciągać decyzji ws. Monte dei Paschi

opublikowano: 12-12-2016, 11:52

Ewald Nowotny z władz EBC uważa, że nie ma co przeciągać decyzji w sprawie włoskiego banku Monte dei Paschi di Siena, donosi Reuters.

Monte dei Paschi di Siena, najstarszy włoski bank, musi do końca roku pozyskać 5 mld EUR kapitału. Z powodu kryzysu politycznego we Włoszech, spowodowanego przez przegrane referendum konstytucyjnego, bank wystąpił do Europejskiego Banku Centralnego o więcej czasu na pozyskanie kapitału. Chciał dostać dodatkowe kilka tygodni, aż do czasu sformowania nowego rządu we Włoszech. Bank centralny eurolandu nie przychylił się jednak do tej prośby.

Zobacz więcej

Ewald Nowotny, fot. Bloomberg

- Jest pewne ogólne poczucie, że nie byłoby dobrze przeciągać tych rzeczy zbyt długo – powiedział Nowotny.

Dodał, że jeśli włoski bank nie pozyska kapitału w wyznaczonym czasie, trzeba będzie przyjrzeć się prawnym opcjom i postępować ostrożnie z racji jego wielkości.

Reuters informuje, że włoski rząd preferowałby „rynkowe rozwiązanie” jeśli chodzi o ewentualne ratowanie Monte dei Paschi di Siena. Gdyby jednak się to nie udało, ratowanie przez państwo wymagałoby konwersji obligacji banku na akcje, twierdzą źródła agencji w resorcie skarbu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Nowotny: nie ma co przeciągać decyzji ws. Monte dei Paschi