Nowotny: strefa euro powinna ustabilizować się w drugiej połowie roku

opublikowano: 17-04-2019, 17:45

Europejski Bank Centralny raczej nie obniży znacząco prognoz wzrostu podczas czerwcowego posiedzenia, ponieważ gospodarka strefy euro powinna przynajmniej ustabilizować się w drugiej połowie roku, twierdzi członek Rady Prezesów Ewald Nowotny.

Zdaniem austriackiego bankiera, który przewodzi bankowi centralnemu tego kraju, istotnym czynikiem dającym powody do optymizmu dla całej światowej gospodarki są nieco lepsze perspektywy dla Chin.

Ewald Nowotny
Zobacz więcej

Ewald Nowotny fot. Bloomberg

Można założyć, że dojdzie do rozwiązanie konfliktu handlowego między USA a Chinami. W tej chwili są pewne oznaki nadziei na drugą połowę 2019 r. – wyjaśnił Nowotny.

Oficjel dołącza do szeregu decydentów, w tym do Mario Draghiego szefa ECB, który w ostatnich dniach wyraził ostrożny optymizm, że gospodarka 19 krajów Eurolandu zacznie się poprawiać pod koniec tego roku, jak zakładają najnowsze prognozy. Władze monetarne ECB zdecydowały o odejściu od  podwyżki stóp procentowych w tym roku i ogłosiły nowy plan finansowania banków, który zacznie działać we wrześniu.

Warunki pożyczek nie zostały jeszcze uzgodnione, a decydenci twierdzą, że hojność ECB zależy od perspektyw gospodarczych. Nowotny powiedział, że program powinien być zaprojektowany tak, aby banki nie stały się trwale uzależnione od tanich pieniędzy z ECB. Zamiast tego należy skupić się na przygotowaniu banków do stopniowego wycofywania się z bezprecedensowych bodźców.

Teraz, oczywiście, w sytuacji ekonomicznej, w której jesteśmy, musimy być bardzo ostrożni w kwestii normalizacji, ale nie wolno nam jej tracić z oczu - stwierdził 74-letni decydent, który ma przejść na emeryturę pod koniec sierpnia.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy