Nowotny: zagrożenie stabilności w Europie głównie polityczne

opublikowano: 20-06-2018, 14:05
aktualizacja: 20-06-2018, 14:06

Ewald Nowotny z EBC uważa, że zagrożenie stabilności w Europie jest raczej polityczne niż gospodarcze, donosi Reuters.

Nowotny, prezes banku centralnego Austrii i członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że Unia Europejska zmaga się z kryzysem migracyjnym, rosnącym nacjonalizmem w niektórych państwach, zbliżającym się wyjściem Wielkiej Brytanii, a także rosnącym ryzykiem wojny handlowej z USA.

Ewald Nowotny
Zobacz więcej

Ewald Nowotny Bloomberg

- Mówiąc ogólnie, jest więcej zagrożeń stabilności finansowej w Europie po stronie politycznej niż gospodarczej – powiedział Nowotny.

Zaznaczył, że jest zbyt wcześnie oceniać porozumienie Francji i Niemiec w sprawie wprowadzenia budżetu eurolandu.

Nowotny uważa także, że problemy włoskich banków nie powinny „rozlać się” na innych europejskich kredytodawców w związku z względnym brakiem powiązania między nimi. Podkreślił, że niektóre z największych włoskich banków dokonały znaczącego postępu w „oczyszczaniu” swoich bilansów. 

Komentując osłabienie euro wobec dolara amerykańskiego Nowotny wskazał, że spowodowane jest głównie różnicą w realizowanych politykach monetarnych w USA i strefie euro.

- To, co widzieliśmy, to rynki interpretujące bieg zdarzeń w sposób zakładający wzrost różnicy stóp, co wpłynęło na kurs wymiany – powiedział Nowotny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nowotny: zagrożenie stabilności w Europie głównie polityczne