Nowy banknot 20-frankowy w Szwajcarii

AR, Bloomberg
aktualizacja: 10-05-2017, 14:13

Po emisji nowych, bezpieczniejszych banknotów 50-frankowych w ubiegłym roku, Szwajcaria wprowadzi do obiegu nowe 20-frankówki.

17 maja do obiegu wejdzie nowy banknot o wartości 20 franków szwajcarskich, który zastąpi stary pieniądz o tym nominale. Władze kraju przekonują, że będzie najbezpieczniejszym banknotem świata.

Pieniądz, którego projekt zaprezentowano w środę podczas oficjalnej konferencji z udziałem wiceprezydenta Szwajcarii, ma czerwoną kolorystykę. Nie ma nim portretów postaci historycznych, projekt inspirowany jest „grą świateł, naturą oraz szwajcarską kulturą”. 20-frankówka będzie produkowana z bawełnianego papieru w technologii polimerowej.

- Banknot 20-frankowy kładzie akcent na szwajcarską kreatywność, podkreśla naszą tętniącą życiem narodową kulturę i artystyczne pejzaże na wiele sposobów – powiedział Fritz Zurburubegg, wiceprezydent Szwajacarii.


Nowy banknot będzie mieć 15 specjalnych zabezpieczeń, które mają uniemożliwić jego podrobienie, m.in. kulę zmieniającą kolory, srebrną mapę Szwajcarii oraz krzyż, który zmienia się w narodową flagę.

Emisja nowej 20-frankówki jest drugą z serii sześciu tego typu przedsięwzięć Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). W przyszłym roku do obiegu ma trafić nowa wersja banknotów o nominale 10 franków.

Wyemitowana w kwietniu 2016 roku nowa 50-frankówka została okrzyknięta banknotem roku, pokonując m.in. kontrowersyjny polimerowy banknot wyemitowany przez Bank Anglii.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nowy banknot 20-frankowy w Szwajcarii