Nowy hybrydowy bentonit z polskich złóż

Jakub Maksymowicz
opublikowano: 25-04-2019, 22:00

Dr inż. Jadwiga Kamińska z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie od dwóch lat prowadzi projekt mający na celu opracowanie innowacyjnej kompozycji bentonitu hybrydowego.

Umożliwi to zagospodarowanie nowych krajowych złóż iłów bentonitowych. W ubiegłym roku uczona została wyróżniona Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju w kategorii Innowacyjny Młody Lider Nauki. O tym, jak nagroda wpłynęła na jej prace oraz co zmieniło się od tamtego czasu z Jadwigą Kamińską rozmawia Jakub Maksymowicz.

Dr
inż. Jadwiga Kamińska z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie
Zobacz więcej

Dr inż. Jadwiga Kamińska z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie Fot. ARC

Jest pani laureatką PNiR 2018 za realizację projektu „Opracowanie składu i technologii wytwarzania nowej generacji bentonitu hybrydowego oraz mieszanki z jego udziałem”. Jak to wyróżnienie wpłynęło na pani działalność?

Dr inż. Jadwiga Kamińska z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie: Nagroda pomogła mi m.in. w szerszym zaprezentowaniu i promocji tego przedsięwzięcia, co było i jest także jednym z założeń programu Lider dla młodych naukowców, w ramach którego uzyskałam dofinansowanie na prowadzenie tego projektu. Ponadto wyróżnienie stanowi motywację do dalszej pracy i podejmowania realizacji kolejnych projektów.

Co udało się osiągnąć w ramach projektu od zeszłego roku?

Zakończyliśmy pierwszy etap związany z badaniami fizykochemicznymi i strukturalnymi. Teraz kończę realizację etapu drugiego, gdzie na ich podstawie z przygotowanych bentonitów hybrydowych wykonywane są masy odlewnicze — wyniki są bardzo obiecujące i zainteresowały także producentów. W zeszłym miesiącu rozpoczęliśmytrzeci etap związany już z mieszankami bentonitowymi.

Jakie są państwa plany naukowe oraz inne realizowane obecnie przedsięwzięcia?

Udało nam się rozpocząć kolejny duży projekt, którego jestem kierownikiem. Opiera się on na współpracy z Grupą Azoty, a celem jest stworzenie polskiej ekologicznej żywicy furfurylowej. Instytut otwiera się także na współpracę z biznesem, biorąc pod uwagę komercjalizację wyników badań. Taki kierunek wpisuje się w założenia utworzonej Sieci Badawczej Łukasiewicz, której staliśmy się częścią.

Kiedy kończy się projekt i jak ocenia pani szanse na powodzenie?

Zakończenie zaplanowane jest na październik 2020 r. Już teraz możemy stwierdzić, że mieszanka ma duży potencjał. Samo wdrożenie wyników i produkcji oraz zagospodarowanie złóż iłów nie powinno stanowić problemu. Zakłady wydobywcze są do tego technologicznie przygotowane, a więc zakładamy, że uda się w pełni zrealizować założony cel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Maksymowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu