Nowy inwestor w Ponarze

Zbigniew Kazimierczak
25-01-2006, 00:00

Firmą zainteresował się kolega prezesa. Po wizycie w zakładzie postanowił zaangażować się finansowo.

Ponar, producent elementów hydrauliki siłowej z Wadowic, pozyskał nowego inwestora. Obok Deutsche Banku (ma 9,983 proc. walorów), największego udziałowca spółki, i grupy osób fizycznych z pakietem 5,57 proc. kapitału ujawnił się wczoraj Leszek Szwedo.

— To mój kolega, który przyjechał do firmy. Zobaczył, co tutaj robimy, i najwyraźniej postanowił zainwestować w akcje Ponaru — mówi Arkadiusz Śnieżko, prezes wadowickiej firmy.

Pojawienie się nowego inwestora w Ponarze wywołało pozytywną reakcję innych graczy. Kurs spółki rósł podczas wczorajszej sesji momentami nawet o ponad 13 proc., ocierając się o 24 zł. Z naszych informacji wynika, że Leszek Szwedo dalej dokupuje papiery Ponaru i zbliża się do 10 proc.

Wadowicka firma jeszcze nie tak dawno przeżywała problemy finansowe. W 2002 i 2003 r. zanotowała łącznie około 4,5 mln zł straty. Teraz jednak wychodzi na prostą i ostatnie dwa lata były już zyskowne. Poza tym Ponar, pod wodzą nowego prezesa, zdecydował się na poważne inwestycje. Grupa otworzyła kilka odziałów regionalnych i uruchomiła produkcję cylindrów hydraulicznych w Lubaniu.

Zdaniem Arkadiusza Śnieżko, Ponarem już interesują się inwestorzy branżowi, chcący przejąć pakiet większościowy.

— Ale dopóki firma jest w fazie szybkiego rozwoju, nie opłaca się jej sprzedawać — twierdzi prezes.

Czas na zmiany właścicielskie przyjdzie za dwa, trzy lata, a wtedy wartość Ponaru powinna być znacznie wyższa.

— Inwestor branżowy nie patrzy na wartość akcji przez pryzmat wskaźnika ceny do zysku, jak to robią gracze giełdowi. Dla niego ważny jest rynek, na którym działa firma, oraz możliwość ekspansji za jej pośrednictwem na Wschód — uważa Arkadiusz Śnieżko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowy inwestor w Ponarze