Nowy Jork nadal przewodzi finansowemu światu, Warszawa dopiero 63 wśród hubów finansowych

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-09-2022, 06:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Centrum świata finansowego pozostaje w Nowym Jorku. Pozycję wicelidera utrzymał Londyn, zaś na trzecie miejsce awansował Singapur, któremu udało się przeskoczyć Hongkong i zostać liderem w Azji. Daleko w tyle ze swoimi ambicjami pozostaje nasza Warszawa, donosi Bloomberg.

Manhattan, Nowy Jork
Manhattan, Nowy Jork
Fot. Pexels

Najnowszy, już 32. raport Global Financial Centers Index pokazał kilka ciekawych zmian na mapie centrów finansowych. Są one spowodowane przedłużającą się pandemią i związanymi z nią ograniczeniami w części krajów oraz skutkami wojny na Ukrainie. W tym pierwszym przypadku mocno cierpią przede wszystkim ośrodki finansowe na Dalekim Wschodzie, czego dobrym przykładem jest utracenie miejsce „na pudle” przez Hongkong znajdujący się co jakiś czas w okowach reżimu sanitarnego czy chiński Szanghaj. W obu przypadkach mamy do czynienia z bardzo negatywnym wpływem przyjętej przez rząd w Pekinie polityki „zero covid”. Mimo to, jednak chińskim miastom takim jak Szanghaj Pekin i Shenzhen udało się utrzymać miejsce w pierwszej dziesiątce.

Nowy Jork utrzymał najwyższą pozycję w indeksie i pozostaje na pierwszym miejscu od czasu publikacji GFCI 24, opublikowanej we wrześniu 2018 roku.

Autorzy raporty wśród głównych ustaleń wspominają m.in. o powrocie do czołowej 10-tki Paryża, który po brexitcie przejął cześć biznesu od Londynu. Za to na 16-ta pozycję spadło Tokio. Spory, bo sięgający 10 miejsc awans zaliczyło Sydney, plasując się na 13-tej lokacie.

Rosyjskie centra finansowe ucierpiały w wyniku inwazji na Ukrainę, Moskwa spadła o 22 miejsca na 73, zaś Sankt Petersburg opadł o 17 pozycji do 114.

Warszawa znalazła się dopiero na 63. miejscu zestawienia spadając o trzy oczka i będąc wyprzedzona przez czeską Pragę o jedną pozycję. To dwa najwyżej ocenione ośrodki finansowe w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

20 najlepszych centrów finansowych w GFCI 32

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane