Nowy Jork zadał śmiertelny cios ostatnim elektrowniom węglowym

opublikowano: 10-05-2019, 12:49

Stan Nowy Jork przyjął rozwiązania, która spowodują zaprzestanie działalności ostatnich działających w nim elektrowni węglowych.

Władze środowiskowe stanu ogłosiły przyjęcie prawa, wymagającego od wszystkich producentów energii elektrycznej utrzymania poziomu emisji dwutlenku węgla na poziomie, którego elektrownia węglowa nie jest w stanie osiągnąć. Podkreśliły, że dzięki decyzji zrealizowane zostanie zobowiązanie gubernatora Andrew Cuomo do zakazania korzystania z węgla przez stanowe elektrownie do końca 2020 roku.

Bloomberg

Niektórzy eksperci ostrzegają, że skutkiem decyzji będzie wzrost cen energii elektrycznej w stanie Nowy Jork. Od ujawnienia propozycji zakazania elektrowniom korzystania z węgla ceny hurtowe prądu z dostawą w 2021 roku wzrosły o ponad 25 proc.  

W stanie Nowy Jork działają jeszcze dwie elektrownie węglowe. W Somerset, o mocy 655 MW i Cayuga, o mocy 155 MW. W związku ze zmianami będą musiały przejść kosztowną modernizację lub zakończyć działalność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane