Czytasz dzięki

Nowy konkurent na rynku lotniczym

MWA
opublikowano: 19-11-2009, 00:00

Połączenie się Iberii z British Airways pomoże spółkom zaoszczędzić rocznie prawie 400 mln EUR.

Połączenie się Iberii z British Airways pomoże spółkom zaoszczędzić rocznie prawie 400 mln EUR.

Po rocznych negocjacjach, spółki British Airways i Iberia zawarły umowę łączącą obie linie lotnicze. W wyniku fuzji powstała firma TopCo, której 55 proc. udziałów należeć będzie do British Airways, a 45 proc. do Iberii. Połączenie ma uchronić spółki przed skutkami kryzysu na rynku przewozów lotniczych. Przewoźnikom najbardziej doskwiera ograniczenie liczby pasażerów oraz presja na obniżanie cen biletów. W ostatnim czasie British Airways podały, że ich straty od marca do września 2009 r. sięgnęły 230 mln EUR. Z danych Iberii wynika, że spółka poniosła w trzecim kwartale 2009 r. stratę 16,4 mln EUR. Fuzja dwóch linii pozwoli oszczędzić spółkom około 400 mln EUR rocznie.

Siatki połączeń obu przewoźników dobrze się uzupełniają. British Airways specjalizuje się w lotach do Ameryki Północnej, Afryki, Azji, natomiast Iberia przede wszystkim obsługuje loty do Ameryki Łacińskiej. Powstanie TopCo wiąże się również z licznymi zwolnieniami.

Łącznie w British Airways i Iberii pracuje ponad 60 tys. osób, jednak brytyjska linia już przewiduje, że do końca przyszłego roku zwolni około 5 tys. pracowników. Kolejnych cięć można się spodziewać w przypadku dublujących się posad w Madrycie i Londynie.

Brytyjsko - hiszpański gigant będzie konkurował z Lufthansą i Air France — KLM o miano największej europejskiej linii lotniczej. TopCo ma rocznie wozić do 205 lotnisk na całym świecie ponad 60 mln pasażerów.

Maria Kowalewska, dyrektor generalny Lufthansy w Polsce nie chciała skomentować połączenia konkurentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWA

Polecane