Nowy podział miliarda już oficjalny

SACH
opublikowano: 25-04-2012, 00:00

600 mln zł pójdzie na wynalazki, a 400 mln zł na nowe technologie. Komitet Monitorujący zatwierdził propozycję MRR.

Polska w ramach tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania i tzw. dostosowania technicznego dostała z Brukseli dodatkowy miliard złotych za dobre wynikiw dzieleniu unijnej kasy (o sprawie „PB” pisał na początku ubiegłego tygodnia). Tymi pieniędzmi Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) postanowiło wzmocnić pilotażowy projekt wsparcia małych i średnich firm, które po raz pierwszy wprowadzają do swojej działalności wynalazki. Pierwotnie na ten cel miał pójść cały miliard, jednak resort postanowił ściąć budżet pilotażu do 600 mln zł. Zaproponował, aby reszta została przeznaczona na projekty z listy rezerwowej działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wczoraj Komitet Monitorujący zatwierdził nowy podział.

Resort rozwoju regionalnego poinformował, że największe szanse na dotacje w ramach pilotażu będą miały projekty o wysokiej innowacyjności. Mają dotyczyć wynalazków, które powstały w Polsce i na które jest zapotrzebowanie na rynku międzynarodowym. Instrument jest nowatorski i takie też będą jego kryteria. Nowy jest system oceny, zrezygnowano też całkowicie z przeprowadzania oceny formalnej projektu. Wyboru najlepszych pomysłów dokona panel ekspertów. Pieniądze w ramach działania 4.4 pójdą na wsparcie projektów złożonych w drugiej rundzie aplikacyjnej w 2009 r., które pomimo wysokich ocen nie otrzymały dotacji ze względu na wcześniejsze wyczerpanie puli. Program Innowacyja Gospodarka po grudniowych zmianach dysponuje budżetem w wysokości 1,1 mld EUR, z czego 8,6 mld z UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu