Nowy pomysł na wykup Gudzowatego

  • Anna Bytniewska
opublikowano: 13-02-2012, 00:00

EuRoPol Gaz może zastąpić Bartimpex w akcjonariacie Gas Tradingu.

Nad sprawą podziału akcji EuRoPol Gazu, właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, zapanowała cisza. Ponad rok temu usunięcie Gas Tradingu (języczka u wagi) z akcjonariatu tej spółki i objęcie przez Gazprom i PGNiG po 50 proc. udziałów było jedną z kluczowych kwestii w polsko-rosyjskich negocjacjach gazowych. Tak naprawdę chodzi nie tyle o wyeliminowanie Gas Tradingu (4 proc. udziałów), ile jego kluczowego akcjonariusza — należącego do Aleksandra Gudzowatego Bartimpeksu. Dokonano wyceny EuRoPol Gazu — jak donosiła „Rzeczpospolita” — na 5,5 mld zł, więc na Bartimpex przypadłoby 80 mln zł — i sprawa utknęła w martwym punkcie. Teraz pojawiły się sygnały, że kompromis jest bliski.

Nieformalne ,,tak”…

Do tej pory bazowe scenariusze zakładały albo przymusowy wykup akcji Gas Tradingu, albo wykup akcji tej spółki przez PGNiG i Gazprom. Zdaniem przedstawicieli Bartimpeksu, jest trzecia opcja, która może pogodzić strony.

— Obecnie bierzemy pod uwagę wariant, żeby zamiast Bartimpeksu do akcjonariatu Gas Tradingu wszedł EuRoPol Gaz. Można powiedzieć, że osiągnęliśmy nieformalny konsensus z EuRoPol Gazem dotyczący takiego rozwiązania. Potrzebna jest jednak formalna zgoda rady nadzorczej EuRoPol Gazu — mówi Jan Antosik, wiceprezes Bartimeksu.

Jego zdaniem, nie ma w tej sprawie sporu w zarządzie EuRoPol Gazu. — Jest już też uchwała akcjonariuszy Gas Tradingu, że w przypadku wykupu akcji Bartimpeksu z Gas Tradingu będą ,,za” — podkreśla Jan Antosik. Nie udało nam się uzyskać komentarza PGNiG w tej sprawie.

…a sprawa polska

Akcjonariuszami Gas Tradingu, oprócz Bartimpeksu (36,17 proc.), są: PGNiG (43,41 proc.), Gazprom Export (15,88 proc.) oraz Węglokoks i Wintershall (po 2,27 proc.). Decydujący głos w spółce może więc mieć strona polska, jeśli PGNiG i Bartimpex połączą siły. I będzie tak też, jeśli skończy się na wykupie akcji Bartimpeksu z Gas Tradingu przez EuRoPol Gaz. Jeśli jednak byłby to pierwszy krok do wyeliminowania Gas Tradingu z akcjonariatu, sytuacja polskiej strony nie będzie tak różowa. Zmieniony statut EuRoPol Gazu przewiduje jednomyślne podejmowanie decyzji przez zarząd. Gdyby nie było jednomyślności, uchwała trafia pod obrady rady nadzorczej. Gdyby rada też nie mogła osiągnąć porozumienia, sporna kwestia jest dyskutowana na walnym. Wprowadzenie podziału akcji EuRoPol Gazu między PGNiG i Gazprom w stosunku 50 na 50 proc. grozi więc patem decyzyjnym.

— Intencja odnośnie do doprowadzenia do podziału akcji w EuRoPol Gazie w proporcji 50 na 50 zawarta została w porozumieniu międzyrządowym z października 2010 r. Szczegóły techniczne oraz sposób doprowadzenia do realizacji porozumienia pozostają w gestii akcjonariuszy EuRoPol Gazu — mówi Magdalena Kobos, rzecznik resortu skarbu. Ministerstwo nie odpowiedziało natomiast, kiedy — zgodnie z polsko-rosyjskim porozumieniem — zostanie zamknięta sprawa uporządkowania akcjonariatu EuRoPol Gazu. Nie wie tego jeszcze także sam EuRoPol Gaz.

— Zarząd zwołał walne, ale w porządku obrad nie ma kwestii zmiany akcjonariatu EuRoPol Gazu — mówi Danuta Dade, rzecznik EuRoPol Gazu. Być może sprawy nabiorą tempa po tym, jak zakończy się konkurs do zarządu PGNiG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Nowy pomysł na wykup Gudzowatego