Nowy przetarg na GSM 900

MEW
opublikowano: 24-06-2008, 00:00

Rusza przetarg na częstotliwości wykorzystane do mobilnego dostępu internetowego. Bardzo interesują one Play.

Rusza przetarg na częstotliwości wykorzystane do mobilnego dostępu internetowego. Bardzo interesują one Play.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpisał przetarg na dwie rezerwacje częstotliwości z zakresu GSM 900. Mogą być one wykorzystane do bezprzewodowego dostępu do internetu. Każda rezerwacja obejmuje 25 kanałów radiowych do wykorzystania w całym kraju do 31 grudnia 2023 r. Zainteresowani mogą składać jedną lub dwie oferty. Każda z nich będzie traktowana oddzielnie, co oznacza, że w przetargu może być dwóch zwycięzców. Firmy mogą składać oferty do 23 września.

Najważniejszym kryterium oceny będzie zachowanie warunków konkurencji, co daje szansę nowym graczom. UKE weźmie też pod uwagę wysokość kwoty zadeklarowanej jako opłata za rezerwację, a także wiarygodność finansową firmy. Premiowane będą także „dodatkowe zobowiązania uczestnika przetargu”. Obok prognozowanego tempa rozwoju sieci preferencje będą przyznawane firmom, które zgodzą się na udostępnienie sieci innym podmiotom, na przykład operatorom wirtualnym, „na zasadach równych i jawnych, w oparciu o jednolitą ofertę”.

Mobilny internet może być motorem wzrostu przychodów operatorów telefonii komórkowej. Zainteresowanie przetargiem wyrażały PTC, Polkomtel i Centertel oraz Centernet. Najbardziej zdeterminowany może być jednak P4, operator sieci Play, który dzięki nowym częstotliwościom mógłby znacząco obniżyć wydatki inwestycyjne. Operator, który deklaruje, że ma 1,1 mld EUR na inwestycje, stawia na rozbudowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu