Nowy rząd, a budżet po staremu

Business Centre Club
20-12-2007, 00:00

Przebieg dyskusji w drugim czytaniu projektu ustawy budżetowej na 2008 r. potwierdza, że żadne z ugrupowań politycznych nie jest zadowolone z obecnej wersji projektu. Bezprecedensowa liczba poprawek zgłoszonych jako wnioski mniejszości nie rokuje dobrze przyjęciu optymalnych rozwiązań i skutecznej realizacji przyszłorocznego budżetu.

Niepokojące jest przyjęcie nierealistycznych założeń makroekonomicznych dotyczących zwłaszcza dynamiki PKB i planowanego wzrostu inflacji. Proponowana redukcja deficytu budżetowego ma wymiar raczej symboliczny, co oznacza dalszy znaczny wzrost długu publicznego i związanych z tym kosztów obsługi. Wydatki budżetu będą się zwiększały w podobnym tempie jak w ostatnich kilku latach. Udział wydatków prorozwojowych wprawdzie wzrośnie, ale niewystarczająco. Zmniejszenie dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (łącznie o 1,66 mld zł ponad wcześniejsze cięcia rządowe) pozostaje w konflikcie z planowaną waloryzacją rent i emerytur.

Projekt nie przewiduje podjęcia niezbędnych reform o charakterze systemowym, w tym zwłaszcza reformy finansów publicznych i związanych z tym zmian w systemie podatkowym. BCC docenia wysiłek posłów, którzy narzucając szybkie tempo prac nad projektem, unikają konieczności przyjęcia prowizorium budżetowego. Mimo to przebieg prac nad przyszłorocznym budżetem każe zastanowić się nad koniecznością zmian w procesie planowania budżetowego, a także nad odważniejszym wprowadzaniem elementów budżetu zadaniowego.

Business Centre Club

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Business Centre Club

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowy rząd, a budżet po staremu