Nowy rząd Węgier nadal mocno popiera wejście do strefy euro

PAP
05-05-2010, 14:54

Nowy rząd na Węgrzech nadal mocno popiera wejście kraju do strefy euro, wbrew problemom dla tej strefy wywołanym przez kryzys w Grecji - powiedział w środę desygnowany na ministra spraw zagranicznych Janos Martonyi.

"Nasze zaangażowanie (w tę sprawę) opiera się na podstawach naszej strategii gospodarczej i politycznej: pragniemy integracji europejskiej silniejszej i głębszej, a wejście do strefy euro może nam pomóc osiągnąć ten cel" - powiedział Martonyi w wywiadzie dla gazety ekonomicznej "Vilaggazdasag".

Nie podał przy tym żadnej daty, bo jak wskazał "nie można wyznaczyć tego terminu, jeśli nie jesteśmy pewni, że możemy go dotrzymać".

Przyszły szef dyplomacji zauważył, że kiedy jego kraj od stycznia 2011 roku przejmie rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej, "będzie to dobra okazja, by zademonstrować, że Węgry są bardzo zdolnym europejskim krajem".

Inwestorzy liczą na szybkie przedstawienie przez nowy rząd w Budapeszcie konkretnych planów w sprawie redukcji podatków i przywracania równowagi budżetowej, jak też zmniejszenia długu publicznego Węgier, sięgającego obecnie 80 proc. produktu krajowego brutto.

W niedawnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech dwie trzecie mandatów w Zgromadzeniu Narodowym zdobył opozycyjny prawicowy Fidesz, który odziedziczył kłopoty gospodarcze po poprzednim rządzie, tworzonym przez postkomunistyczną Węgierską Partię Socjalistyczną. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowy rząd Węgier nadal mocno popiera wejście do strefy euro