Nowy skład Respect Index

DI
opublikowano: 25-01-2011, 14:37

Giełda Papierów Wartościowych ogłosiła nowy skład indeksu spółek odpowiedzialnych – Respect. Respect Indeks jest benchmarkiem inwestycyjnym, czyli syntetycznym narzędziem oceny dla inwestorów. 

W skład indeksu weszło 16 spółek:

Barlinek SA
Bank Handlowy w Warszawie SA
Bank Millennium SA
BRE Bank SA
Budimex SA
BZ WBK SA
Elektrobudowa SA
Grupa Lotos SA
ING Bank Śląski SA
KGHM Polska Miedź SA
LW Bogdanka SA
Mondi Świecie SA
PGNiG SA
PKN Orlen SA
Telekomunikacja Polska SA
Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach SA

Publikacja indeksu w nowym składzie rozpocznie się 1 lutego 2010 r.

Indeks Respect jest wskaźnikiem, który obejmuje swoim portfelem polskie spółki z Głównego Rynku GPW, działające zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego (corporate governance), ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, a także w obszarach czynników ekologicznych, społecznych i pracowniczych.

W nowej odsłonie projekt Respect − dla którego pierwotna inspiracja w Polsce pojawiła się ze strony polskiego biznesu reprezentowanego przez Kulczyk Holding − mocno akcentuje atrakcyjność inwestycyjną spółek giełdowych, którą charakteryzuje m.in. jakość raportowania, poziom relacji inwestorskich czy ład informacyjny. Dzięki uwzględnieniu wśród kryteriów kwalifikacyjnych parametru płynności Respect Indeks, podobnie jak inne indeksy giełdowe, stanowi realny punkt odniesienia dla profesjonalnych inwestorów.

"W nowym Indeksie Respect bardziej wyraźnie są przedstawione cechy i aspekty działalności spółek, które są istotne dla inwestorów. Indeks eksponuje spółki, które spełniają bardzo wysokie wymogi w zakresie Corporate Governance, jakości i intensywności Relacji Inwestorskich oraz ładu informacyjnego przez co jest w większym stopniu narzędziem inwestycyjnym niż był do tej pory. Ogromne gratulacje dla firm, które znalazły się w jego składzie" - skomentował prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Od początku 2011 r. wartości indeksu Respect Index są publikowane w trybie ciągłym, co minutę, dzięki czemu inwestorzy mają więcej możliwości do śledzenia tego, co się dzieje ze spółkami z portfela indeksu. Ponadto, zgodnie z nowymi zasadami skład indeksu będzie aktualizowany co pół roku. "Dzięki temu portfel indeksu będzie odpowiadał rzeczywistej aktywności spółek w obszarze CSR oraz SRI" - podała giełda w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane