Nowy statut watykańskiego banku IOR

PAP, DI
opublikowano: 10-08-2019, 16:10

Watykan ogłosił w sobotę dokument zawierający odnowiony statut tej instytucji finansowej, którego celem jest poprawa jej funkcjonowania i dostosowanie do wymogów czasów.

Jedną z najważniejszych nowości zawartych w opublikowanym dokumencie jest decyzja o powierzeniu kontroli nad kontami w banku "zewnętrznemu audytorowi", którym może być osoba fizyczna lub firma. W statucie zapisano zatem to, co już praktykowane jest w IOR od dłuższego czasu, by dostosować jego działalność do obowiązujących międzynarodowych standardów w bankowości.

Watykan wyjaśnił, że odnowienie statusu watykańskiego banku stanowi ważny krok w procesie jego dostosowania do takich norm, a także potwierdzenie jego "wierności podstawowej misji Instytutu Dzieł Religijnych".

Przypomina się zarazem, że reformę IOR zapoczątkowano za pontyfikatu Benedykta XVI, a kontynuuje ją papież Franciszek. Jej zasadniczym celem jest zapewnienie tej instytucji finansowej, założonej w 1942 roku przejrzystości oraz wszystkich niezbędnych norm zapobiegających praniu brudnych pieniędzy. W przeszłości instytucja była uwikłana w finansowe skandale.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy