Nowy Styl buduje fabrykę

MB
opublikowano: 19-02-2010, 00:00

W tarnobrzeskiej strefie inwestują producent mebli, odzieżowy Lumir i spółka Ekom. Wydadzą 160 mln zł.

Włączenie kolejnych terenów do TSSE oznacza stworzenie 4,7 tys. miejsc pracy

W tarnobrzeskiej strefie inwestują producent mebli, odzieżowy Lumir i spółka Ekom. Wydadzą 160 mln zł.

Ministerstwo Gospodarki zamierza poszerzyć Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną (TSSE). Chodzi o dołączenie do niej niemal 240 ha w kilkunastu miejscach, m.in.: Tarnobrzegu, Nisku, Radomiu (aż 42 ha), Pionkach, Jaśle, Przemyślu, Janowie Lubelskim, Łukowie, Węgrowie, Nowym Mieście nad Pilicą, Kraśniku, Przasnyszu i Horodle. W trzech przypadkach strefa ma już inwestorów, którzy wydadzą 159,5 mln zł i stworzą 400 miejsc pracy.

— Za 90 mln zł fabrykę mebli biurowych w Jaśle chce wybudować Nowy Styl. To będzie już trzeci projekt firmy w strefie. Dwa poprzednie dotyczyły budowy i rozbudowy fabryki krzeseł. Teraz firma chce wybudować hale magazynowo-produkcyjne i kupić nowe maszyny. Ten projekt zamierza zakończyć w 2013 r. — mówi Marek Indyk, szef TSSE.

Firma Ekom zamierza wybudować w Strzyżowie, w gminie Horodło, zakład produkcji elementów betonowych i stalowych. To inwestycja za 49,5 mln zł, dzięki której powstanie 120 miejsc pracy. Gdyby nie udało się włączyć wybranej działki do strefy ekonomicznej, Ekom rozważa budowę fabryki w innym kraju.

W tym samym miejscu zanosi się także na inwestycję firmy odzieżowej. Lumir, polska spółka, która wypromowała markę Ann Kelly i współpracuje z takimi markami, jak MaxMara czy Armani, planuje budowę nowej szwalni o powierzchni 2 tys. mkw. To 20 mln zł inwestycji i 170 miejsc pracy.

Pozostałe tereny należą do gmin, miast, strefy (która w Tarnobrzegu buduje hale pod wynajem) i Agencji Nieruchomości Rolnych. Wyjątkiem jest niewielka działka w Nisku, która należy do Armatoory, spółki z grupy Armatura Kraków, następcy upadłej Toory Poland. Ta firma niedawno odebrała drugie zezwolenia na działalność w strefie.

W przypadku pozostałych terenów nie ma jeszcze konkretnych inwestorów. Jednak, na podstawie średnich wyników strefy, resort gospodarki spodziewa się, że dzięki włączeniu ich do strefy powstanie 4,7 tys. miejsc pracy, a inwestycje przekroczą 1 mld zł.

— Mam nadzieję, że strefa poszerzy się jeszcze w pierwszym kwartale. W tym roku chciałbym wydać 18-20 zezwoleń, co w poprzednich latach było dla nas normą —mówi Marek Indyk.

W 2009 r. TSSE wydała osiem zezwoleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane