Nowy szef parlamentu, Janukowycza nie ma w Kijowie

DI, PAP
opublikowano: 22-02-2014, 09:46

Parlament Ukrainy wybrał w sobotę na swego nowego przewodniczącego Ołeksandra Turczynowa, deputowanego opozycyjnej partii Batkiwszczyna. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest - według doradców - w Charkowie. Demonstranci w Kijowie zajęli jego administrację.

Rada Najwyższa Ukrainy wybrała na przewodniczącego Turczynowa po tym, jak do dymisji podał się dotychczasowy przewodniczący Wołodymyr Rybak oraz jego zastępca Ihor Kałetnyk.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Następnie parlament uchwalił szereg aktów prawnych i decyzji personalnych. Wprowadził w życie uchwaloną dzień wcześniej ustawę o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 roku. Ta ustawa zasadnicza ogranicza kompetencje prezydenta, a rozszerza - parlamentu. Rada Najwyższa uznała, że ma do tego prawo, gdyż Janukowycz nie wywiązał się ze swych zobowiązań i nie podpisał tego aktu jako szef państwa.

"W związku z tym, że prezydent nie podpisał ustawy o odnowieniu konstytucji w redakcji z 2004 roku, Rada Najwyższa ma prawo do wprowadzenia jej w życie" - oświadczył przed głosowaniem Turczynow. "Janukowycz był zobowiązany do podpisania tej ustawy jeszcze w piątek" - wyjaśnił jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk.

Ponadto parlament mianował nowego p.o szefa MSW - został nim deputowany Batkiwszczyny Arsenij Awakow. Miejsce pobytu zdymisjonowanego w piątek dotychczasowego p.o. szefa MSW Witalija Zacharczenki jest nieznane. Rada Najwyższa zwolniła również Wiktora Pszonkę ze stanowiska prokuratora generalnego Ukrainy. Obaj są oskarżani przez opozycję o krwawe ataki sił MSW na antyrządowych demonstrantów.

Prócz tego parlament przyjął rezolucję o natychmiastowym uwolnieniu z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Decyzję poparło w głosowaniu 322 deputowanych. Po uchwaleniu rezolucji członkowie Batkiwszczyny - partii Tymoszenko - wzięli pod ochronę szpital kolejowy w Charkowie, gdzie znajduje się była premier.

W obradach parlamentu ogłoszono następnie przerwę.

W sobotę rano opozycyjna partia UDAR zapowiedziała, że chce w parlamencie uzyskać poparcie dla uchwały wzywającej Janukowycza do ustąpienia. UDAR wezwał do przeprowadzenia do 25 maja przedterminowych wyborów prezydenckich.

Równolegle z wydarzeniami w parlamencie napływają różne doniesienia dotyczące miejsca pobytu Janukowycza. Jego doradczyni, deputowana Partii Regionów Hanna Herman zapewniła, że przebywa on w Charkowie, gdzie spotka się z wyborcami i wystąpi w lokalnej telewizji.

Wysokie rangą źródło w siłach bezpieczeństwa powiedziało Reuterowi, że Janukowycz przebywa na Ukrainie i dodało: "Wszystko jest z nim w porządku". Źródło nie potwierdziło, czy Janukowycz przebywa obecnie w Kijowie.

Antyrządowi demonstranci ogłosili, że zajęli bez użycia siły budynek administracji prezydenckiej w centrum Kijowa. "Nie ma go tutaj, nie ma tu żadnego z jego urzędników, ani z osób bezpośrednio związanych z administracją" - powiedział jeden z demonstrantów.

Struktury siłowe Ukrainy zapewniają w sobotę, że wykonują swoje obowiązki. MSW zaapelowało do obywateli o wspólną z funkcjonariuszami milicji ochronę porządku publicznego w kraju. "Połączmy nasze siły w tworzeniu rzeczywiście niepodległego, demokratycznego i rządzącego się prawem państwa europejskiego! Chwała Ukrainie!" - głosi oświadczenie MSW.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła przysięgę służenia narodowi ukraińskiemu. "Pracownicy SBU pozostają wierni przysiędze, przestrzegają norm prawa i regulaminu wojskowego oraz wypełniają nałożone na nich przez prawo obowiązki służbowe" - oznajmił resort w komunikacie.

Swoje zadania pełni Straż Graniczna, sytuacja na granicach jest stabilna - podała ta instytucja. W Kijowie pozostaje p.o. szefa MSZ Ukrainy Leonid Kożara - oznajmiły jego służby prasowe.

Tymczasem w Charkowie trwa w sobotę zjazd deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów Ukrainy. Przyjęli oni rezolucję, w której postanawiają wziąć na siebie odpowiedzialność "za zapewnienie porządku konstytucyjnego i praw obywateli na całym terytorium".

Wcześniej zapowiedziano, że uczestnicy zjazdu mają rozpatrzyć ideę federalizacji państwa. Na porannych obradach w sobotę, odnosząc się do charkowskiego zjazdu parlament Ukrainy przyjął specjalną uchwałę, potępiającą przejawy separatyzmu oraz próby naruszenia integralności terytorialnej państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane