Nowy Szpital wskoczy na głębszą wodę

Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 10-01-2011, 00:00

Zewnętrzny kapitał? Będzie potrzebny, jeśli przejmiemy duży szpital — ocenia Nowy Szpital.

Właściciel Gazel Biznesu dołączy do grupy kolejne placówki medyczne

Zewnętrzny kapitał? Będzie potrzebny, jeśli przejmiemy duży szpital — ocenia Nowy Szpital.

Mają 10 spółek, które zarządzają 12 niepublicznymi szpitalami, i apetyt na większy projekt. Mowa o Grupie Nowy Szpital (GNS), której firmy zależne (czyli restrukturyzowane placówki medyczne) zdobywały tytuł Gazeli Biznesu. Zarząd GNS, który do tej pory przejmował szpitale od powiatów, tym razem gotów byłby się zmierzyć z dużo większym przedsięwzięciem — zarządzaniem placówką, nad którą pieczę sprawuje marszałek województwa. O takich projektach można już myśleć — wybory samorządowe za nami.

Fundusz już zapukał

— Mamy wiedzę, doświadczenie oraz świadomość, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) coraz bardziej preferuje wielkie szpitale. Zdajemy sobie sprawę, że im wyższy szczebel samorządu, tym więcej jest polityki, a odwaga przy podejmowaniu decyzji o przekształceniu mniejsza. Spodziewamy się jednak, że w każdej chwili może pojawić się okazja do zrealizowania ciekawej transakcji — mówią Marcin Szulwiński i Adam Roślewski, szefowie GNS.

Jeśli taki projekt pojawi się na horyzoncie, pojawi się też bariera kapitałowa. W takiej sytuacji grupa, która w zasadzie finansuje inwestycje z wypracowanych zysków, nie zamierza bronić się przed finansowaniem zewnętrznym.

— To może być giełda, inwestor branżowy albo partner finansowy. Zgłosił się już do nas fundusz inwestycyjny gotowy objąć mniejszościowy pakiet akcji. Nie mamy noża na gardle, ale chcemy być dobrze przygotowani do chwili, kiedy potrzebny będzie kapitał — podkreśla wiceprezes Roślewski.

W 2010 r. do GNS dołączyły cztery szpitale. W trudnym momencie, bo NFZ prowadził restrykcyjną politykę finansową. Okazało się, że po raz pierwszy w historii grupy po przekształceniu szpitala kontrakt jest mniejszy niż rok wcześniej. Umowa dla Szprotawy zmniejszyła się z 10 mln do 6 mln zł, a Olkusza z 40 mln do 37 mln zł.

— Do ubiegłego roku wszystkie spółki zarabiały. Część z nich zakończy 2010 r. pod kreską. W niektórych przypadkach jest to kwestia kosztów inwestycji, w innych trwającej restrukturyzacji. Zapewniam, że skonsolidowane wyniki są dodatnie — mówi prezes Szulwiński.

Jakie? Trwają jeszcze rozliczenia z NFZ. Wynik netto nie powinien być gorszy niż w 2009 r., kiedy przekroczył 6 mln zł. Obroty grupy z 2010 r. mogą sięgnąć 230 mln zł.

— W tym roku nie powinno być gorzej. Mimo mizerii finansowej jesteśmy umiarkowanie zadowoleni — mówi Marcin Szulwiński.

Tak jak Świecie

Zarząd liczy, że w 2011 r. włączy do grupy kolejne placówki.

— Prowadzimy rozmowy w sprawie sporego szpitala z Wielkopolski, jesteśmy przed pierwszymi rozmowami w Opolu — ujawnia Adam Roślewski.

Grupa ma się także rozwijać w sposób organiczny. Dobrą ilustracją jest szpital w Świeciu. Kilka lat temu jego kontrakt z NFZ sięgał 18 mln zł, dzisiaj — ponad dwukrotnie więcej. To efekt otworzenia nowych oddziałów, które wypełniły nisze na lokalnym rynku usług medycznych.

— Chcemy, by w ten sposób rozwijały się pozostałe szpitale — podkreślają szefowie GNS.

okiem eksperta

Powiem krótko: odradzam

Andrzej Sokołowski

prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych

Bałbym się przejęcia szpitala od urzędu marszałkowskiego. Samorząd, który odda placówkę w prywatne ręce, od następnego roku będzie się starał o pieniądze z NFZ dla pozostałych w jego gestii szpitali. Dopóki pieniądze nie będą szły za pacjentem, dopóty polityka decyduje o podziale pieniędzy, prywatny operator będzie w dużo gorszej sytuacji od publicznego. Jeśli którykolwiek z członków stowarzyszenia dziś poprosi mnie o poradę, czy przejmować szpital od marszałka, powiem krótko: odradzam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu