Nowy typ płatności dla firm: rozliczenia VAT

Materiał partnera
opublikowano: 24-11-2017, 16:02
aktualizacja: 24-11-2017, 16:04

Od 1 kwietnia 2018 r. mają obowiązywać nowe przepisy VAT, w których pojawi się nieznana dotychczas forma rachunku bankowego, przeznaczonego tylko dla płatności VAT.

Katarzyna Wysocka
ekspert z Zespołu Zarządzania Produktami Bankowości Transakcyjnej Raiffeisen Polbanku.

Dotychczas realizacje transferów związanych z rozliczeniami dokonywane były poprzez standardowe rachunki firmowe — nawet jeśli przeznaczone tylko dla VAT, to będące nadal typowymi kontami. Nowa ustawa wprowadza nowy rodzaj rachunku — konto VAT, które nie jest obowiązkiem, ale znacząco zmieni życie przedsiębiorcy VAT-owca.

Konta VAT będą służyły tylko do rozliczeń transakcji VAT i związane z nim przelewy będą tylko między płatnikami i urzędem skarbowym, ale nawet w przypadku fiskusa operacje z tego konta będą związane wy- łącznie z podatkiem od towarów i usług, a nie np. podatkiem CIT. Przedsiębiorcy korzystający z takiej formy płatności dostają od ustawodawcy premię: okres reakcji fiskusa na rozliczenia transakcji VAT skraca się z 60 dni do 25. Dodatkowym bonusem jest wyłączenie przedsiębiorcy z konstrukcji odpowiedzialności zbiorowej, która nakładę na firmy odpowiedzialność za niesolidność VAT-owskich rozliczeń kontrahenta.

Cały pomysł resortu, zawarty w projekcie, opiera się na mechanizmie podzielonej płatności, która zakłada, że wystawca faktury, w której płatność zostanie podzielona, otrzyma dwa przelewy: kwota netto wpłynie na rachunek obrotowy, a suma podatku VAT na osobny, specjalnie przeznaczony do tego rachunek. Czyli kontrahent de facto może dysponować kwotą netto. Podobnie jest w drugą stronę — cześć kwoty brutto, w zależności od stawki podatku, trafiałaby na konto VAT. W efekcie zapis operacji na koncie VATowskim będzie mógł w pełni odpowiadać historii operacji VAT w całej firmie, zwłaszcza, że każda transakcja, nawet jeśli powtarza się z tym samym klientem w ciągu krótkiego czasu, będzie rozliczana osobno. W takim kontekście prowadzenie osobnego konta wydaje się koniecznością, zwłaszcza, że nie będzie generować dodatkowych kosztów, ponieważ bank nie będzie pobierał opłat za prowadzenie rachunku VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu