Nowych mieszkań wcale nie ubywa

MAS
opublikowano: 21-04-2009, 00:00

GUS podał informację o liczbie mieszkań oddanych do użytku w I kwartale 2009 r. Wbrew ogólnemu wrażeniu, nie jest ona mniejsza niż rok temu.

GUS podał informację o liczbie mieszkań oddanych do użytku w I kwartale 2009 r. Wbrew ogólnemu wrażeniu, nie jest ona mniejsza niż rok temu.

Z danych wynika, że w pierwszych miesiącach 2009 r. ukończono budowę aż 41,8 tys. mieszkań. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Taka duża liczba oddanych lokali jest skutkiem boomu mieszkaniowego, który miał miejsce około półtora roku temu, kiedy to deweloperzy na wyścigi rozpoczynali kolejne inwestycje.

— Cykl budowlany trwa średnio 18 miesięcy, tak więc budynki teraz oddawane to te, których budowa rozpoczęła się na fali boomu czyli w 2007 r. Ponieważ spowolnienie w budownictwie rozpoczęło się od połowy 2008 r. można spodziewać się, że do końca roku zostanie oddanych prawie tyle samo mieszkań co w roku ubiegłym — prognozuje Aleksandra Szarek, specjalista rynku nieruchomości Home Broker.

Jak wynika z szacunków tej firmy tylko marcu 2009 r. oddano 11 939 mieszkań, czyli o 15 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i 22 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2008 r. Zarówno te liczby, jak i dane z całego kwartału pokazują, że największa aktywność deweloperska przypadła na drugą połowę 2007. Oznacza to, że najwięcej inwestycji powstawało w momencie, kiedy ceny były na najwyższym poziomie.

Spadek podaży na rynku rozpocznie się dopiero od przyszłego roku.

41 819

Tyle lokali oddano do użytku w I kwartale 2009 r. To o 18 proc. więcej niż przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu