NP przedstawiła ConocoPhillips stan przygotowań do prywatyzacji Grupy Lotos

Internet Securities
opublikowano: 23-02-2005, 14:32

Przedstawiciele Nafty Polskiej SA (NP) zaprezentowali w środę amerykańskiemu koncernowi naftowemu CocnocoPhillips stan prac nad restrukturyzacją i prywatyzacją polskiego sektora naftowego, uwzględniając przygotowania do prywatyzacji Grupy Lotos SA, podała Nafta Polska w komunikacie przesłanym prasie po środowym spotkaniu z przedstawicielami koncernu.

Przedstawiciele Nafty Polskiej SA (NP) zaprezentowali w środę amerykańskiemu koncernowi naftowemu CocnocoPhillips stan prac nad restrukturyzacją i prywatyzacją polskiego sektora naftowego, uwzględniając przygotowania do prywatyzacji Grupy Lotos SA, podała Nafta Polska w komunikacie przesłanym prasie po środowym spotkaniu z przedstawicielami koncernu.

Nafta Polska i ConocoPhillips, których przedstawiciele spotkali się w środę po raz pierwszy, zdecydowali o kontynuowaniu rozmów w przyszłości.

„Uczestnicy dzisiejszego spotkania zdecydowali o kontynuowaniu rozmów w przyszłości. Data kolejnego spotkania nie została jeszcze ustalona” – powiedział agencji ISB Krzysztof Mering, rzecznik Nafty Polskiej.

W spotkaniu nie brał udziału szef Nafty Polskiej Krzysztof Żyndul, który obecnie przebywa na urlopie.

NP podała w komunikacie, że „w trakcie spotkania ConocoPhillips przedstawiło strukturę firmy, jej wyniki ekonomiczne oraz strategię jej rozwoju na międzynarodowych rynkach, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowo-Wschodniej.”

Przedstawiciele Nafty zaprezentowali zaś ze swej strony stan prac nad restrukturyzacją i prywatyzacją polskiego sektora naftowego z uwzględnieniem zaawansowania przygotowań do prywatyzacji Grupy Lotos.

O planowanym spotkaniu tych stron poinformował środowy „Parkiet”, powołując się na nieoficjalne informacje.

Według informatora gazety, na spotkaniu NP miała poznać intencje Amerykanów odnośnie polskiego sektora naftowego, zaś ConocoPhillips poprosiło o rozmowę, żeby zaprezentować swoją strategię. Po spotkaniu miała nastąpić ocena, czy zamiary Amerykanów są zbieżne z tym, co NP zamierza zrobić. Jego zdaniem, w Nafcie trwa dyskusja nad przyszłością pakietu akcji 17,3% akcji PKN Orlen, znajdującego się w posiadaniu NP.

ConocoPhillips, trzecia pod względem kapitalizacji rynkowej firma naftowa w USA, kupiła w ub. roku 10% największej rosyjskiej firmy naftowej Łukoil i planuje zwiększyć swój udział do 20%.

W Polsce koncern ma spółkę ConocoPhillips Poland Sp. z o.o. Nie produkuje tu i nie przerabia ropy i gazu ziemnego, koncentruje się na detalicznym handlu paliwem – posiada 65 firmowych stacji JET.

Łukoil w minionych latach wyrażał zainteresowanie udziałem w prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej (obecnie Grupy Lotos). (ISB)

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane