Nudzisz się? Zmień pracę

DCZ
opublikowano: 17-10-2008, 00:00

Jeśli w firmie nic cię nie ekscytuje, spróbuj zmienić obowiązki. Albo poszukaj innej posady.

Jeśli w firmie nic cię nie ekscytuje, spróbuj zmienić obowiązki. Albo poszukaj innej posady.

W ankiecie przeprowadzonej wśród Amerykanów przez serwis salary.com nuda znalazła się na czwartym miejscu wśród powodów zmiany pracy. Nudzi się w firmie aż 21 proc. ankietowanych. Jednym z powszechnych objawów jest tzw. cyberlenistwo, czyli przeglądanie stron internetowych, rozmowy przez komunikatory itp. Według agencji Reuters 60 proc. amerykańskich pracowników traci na surfowanie w sieci nawet do 1,5 godz. dziennie.

A jak jest w Polsce? W badaniach firmy Gemius do ceberlenistwa w firmie przyznaje się aż 93 proc. pracowników. I co gorsza, tylko co czwarty z nich uważa to za niewłaściwe.

Tymczasem specjaliści przestrzegają, że nuda to sygnał, iż praca nie dostarcza nam tego, czego od niej oczekiwaliśmy. Taki stan ducha dopada wiele osób, choć z różnym natężeniem. Rzecz w tym, że oznacza to również straty dla pracodawcy, bo przecież płaci za nieprzepracowane godziny. Poza tym osoba, która demonstruje znudzenie, demotywuje innych.

— Przyczyn może być kilka. Jedną z najważniejszych jest nieumiejętne gospodarowanie czasem, przyzwyczajenie do działania pod presją pośpiechu i odkładanie obowiązków na później. Ale zwykle nuda to oznaka niedopasowania obowiązków do umiejętności i kwalifikacji pracownika. W obu przypadkach ucieka on od realizacji zadań — wyjaśnia Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Według Beaty Szilf-Nitka z serwisu infoPraca.pl., jednym z najlepszych sposobów rozstania się z nudą w pracy jest znalezienie takiej, która będzie wyzwaniem. Proste, prawda?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy