NWR zawiódł, Bogdanka nie musi Czeskie cięcia Lubelska normalność

KSA
19-05-2009, 00:00

Czeski producent węgla zaskoczył rynek kwartalną stratą. Bogdanka zapewnia, że jej wyniki będą bardziej stabilne.

Czeski producent węgla zaskoczył rynek kwartalną stratą. Bogdanka zapewnia, że jej wyniki będą bardziej stabilne.

NWR był wczoraj jedną z najbardziej taniejących spółek na warszawskiej giełdzie. Na zamknięciu sesji za akcję spółki płacono 16,5 zł po 7,2-procentowym spadku. Powodem przeceny walorów czeskiego producenta węgla był raport o wynikach z I kwartału 2009 r. Głównie z powodu spadku cen węgla koksującego i energetycznego przychody spółki skurczyły się o 48 proc., do 270,3 mln EUR. Zysk z działalności operacyjnej spadł o 88 proc., do 20 mln EUR. NWR zanotował na koniec kwartału 2,1 mln EUR straty netto, wobec 117,8 mln EUR zysku rok wcześniej.

— Wyniki są znacznie gorsze zarówno od oczekiwań rynku, jak i naszych, znacznie bardziej ostrożnych, prognoz — podkreślił w porannym komentarzu Bram Buring z Wood Co.

Tylko przychody były niższe od konsensusu rynkowego o 26 proc. i o 18 proc. od oczekiwań analityków Wood Co.

Czeskie cięcia

NWR wdraża plan oszczędnościowy, obejmujący m.in. redukcję zatrudnienia o około 7 proc. i obniżkę płac. Spółka postanowiła też ograniczyć tegoroczne wydatki inwestycyjne — z planowanych 289 mln do 234 mln EUR. Mniejsza będzie też całkowita produkcja — 10,5 zamiast 12 mln ton węgla i 710 zamiast 850 tys. ton koksu.

— Światowy kryzys ekonomiczny poważnie ograniczył produkcję przemysłową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to widoczne także w przypadku produkcji stali, która w skali regionu spadła o 41 proc. w porównaniu z takim samym okresem poprzedniego roku. Perspektywy na resztę tego roku pozostają niejasne — przyznał w komentarzu do wyników Mike Salamon, prezes NWR.

Lubelska normalność

Kiepskie wyniki czeskiego producenta to może być zły znak dla Bogdanki, która właśnie rozpoczyna ofertę publiczną, z której chce uzyskać około 450 mln zł. Zarząd spółki uspokaja jednak przyszłych akcjonariuszy.

— Ceny naszego węgla i — co za tym idzie — wyniki nie będą podlegać tak dużym wahaniom, jak na przykład NWR — tłumaczył podczas konferencji prasowej Mirosław Taras, prezes Bogdanki.

Polska spółka zajmuje się bowiem produkcją jedynie węgla energetycznego. Tymczasem — według jej szacunków — w ubiegłym roku NWR produkował więcej węgla koksowego. Sprzedaż koksu jest właśnie mocno skorelowana z cyklami na rynku hutniczym. Dlatego wyniki Bogdanki i NWR trudno porównywać. Mirosław Taras nie ukrywa jednak, że ten rok będzie "powrotem do normalności" w spółce.

— 2008 rok był wyjątkowy pod względem wyników — przyznał prezes.

Bogdanka miała 1,03 mld z przychodów i 155,8 mln zł zysku netto. Na ten rok prognozuje odpowiednio 1,09 mld zł i 144 mln zł. Wyników z I kwartału nie podała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NWR zawiódł, Bogdanka nie musi Czeskie cięcia Lubelska normalność