NWZA Elektrimu: decyzja już wkrótce

Michał Kobosko, Tomasz Siemieniec, PAP
opublikowano: 04-07-2001, 00:00

NWZA Elektrimu: decyzja już wkrótce

Sytuacja w Elektrimie jest nadal daleka od uspokojenia. W przyszłym tygodniu władze spółki mają bowiem zdecydować o zwołaniu NWZA, czego domaga się grupa zachodnich inwestorów instytucjonalnych. Walne miałoby wymienić czterech członków ośmioosobowej rady nadzorczej, którzy reprezentują tych inwestorów.

Fundusze, wśród których pierwsze skrzypce grają Invesco, Flemings i Schroders, uważają, że Jacek Krawiec, Andrzej Horoszczak, Jerzy Tobolewski i Jan Ryniewicz zamiast reprezentować ich interesy, zaangażowali się w gry personalne i rozgrywkę o władzę w Elektrimie. Dlatego akcjonariusze chcą zmian w radzie. Liczą, że walne zgromadzenie w tej sprawie odbędzie się w pierwszej połowie sierpnia.

Jak się okazuje, zachodni udziałowcy mogą tu liczyć na wsparcie holdingu Chemia Polska. Ludwik Klinkosz, prezes tej firmy i członek RN Elektrimu, powiedział we wtorek, że Chemia poprze zwołanie kolejnego NWZA Elektrimu, które miałoby dokonać zmian w radzie nadzorczej spółki „jeżeli pojawi się taka propozycja”.

W połowie czerwca „PB” informował o dwóch pismach przesłanych do RN Elektrimu. Ich autorzy — menedżerowie dużych brytyjskich funduszy — wyrazili poparcie dla zarządu spółki tworzonego przez Waldemara Siwaka i Jacka Walczykowskiego. Zwrócili się także do RN o pilne zajęcie się kwestią przyszłości firmy i zawieszenie sporów personalnych. Wygląda na to, że reakcja członków RN na te wystąpienia rozczarowała dużych inwestorów.

— W czasie ostatniego posiedzenia RN w piątek sprawy merytoryczne zajęły niewiele czasu. Członkowie rady godzinami roztrząsali kwestie personalne. Byli i tacy, którzy zgłaszali własne kandydatury do zarządu — twierdzi osoba zbliżona do Elektrimu.

Zmiany w RN mogą się zbiec z uzupełnieniem zarządu. Nieoficjalnie wiadomo, że fundusze mogą przystać na kandydaturę Macieja Dyjasa, dyrektora Domów Towarowych Centrum (związanego z Eastbridge i jego szefem Yaronem Brucknerem).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko, Tomasz Siemieniec, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NWZA Elektrimu: decyzja już wkrótce