Czytasz dzięki

NWZA PGNiG bez decyzji ws. debiutu, wznowi obrady 17 sierpnia

Internet Securities
opublikowano: 08-08-2005, 13:53

Obradujące w poniedziałek nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) nie zajęło się kwestią oferty publicznej spółki, powiedział Dariusz Matuszewski, przewodniczący działającego w spółce Federacji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. NWZ gazowego monopolisty, którego 100-proc.

Obradujące w poniedziałek nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) nie zajęło się kwestią oferty publicznej spółki, powiedział Dariusz Matuszewski, przewodniczący działającego w spółce Federacji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. NWZ gazowego monopolisty, którego 100-proc. akcjonariuszem jest Skarb Państwa, ma być wznowione 17 sierpnia.

„WZ nie rozpatrywało punktu dotyczącego debiutu akcji PGNiG we wrześniu” – powiedział Matuszewski dziennikarzom.

Matuszewski powiedział, że według jego informacji sprawą debiutu giełdowego PGNiG ma zająć się ponownie Rada Ministrów 16 sierpnia.

Przedstawiciel związkowców poinformował, że w poniedziałek o godz. 15:00 związki zawodowe mają spotkać się z ministrem skarbu Jackiem Sochą w celu przedyskutowania kwestii upublicznienia spółki. Związkowcy podtrzymali stanowisko, aby przeprowadzić emisję akcji we wrześniu.

Jak ustaliła wcześniej agencja ISB, w ostatni wtorek o debiucie giełdowym PGNiG rozmawiała Rada Ministrów, ale nie podjęła żadnej ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Do emisji 900 mln akcji, z których spółka chciała pozyskać co najmniej 1,5 mld zł, miało dojść już w czerwcu, ale wówczas minister skarbu Jacek Socha wstrzymał ofertę. Ostatnio mówił on, że obecny rząd nie zdąży już raczej przeprowadzić oferty publicznej PGNiG, a szanse, żeby to miało miejsce we wrześniu, są niewielkie.

Tymczasem w ub. poniedziałek rada nadzorcza wydała jednogłośnie pozytywną opinię w sprawie zaproponowanego przez zarząd projektu uchwały na walne zgromadzenie spółki. Szczegółowy projekt harmonogramu przewiduje, że debiut praw do akcji nowej emisji PGNiG ma się odbyć 23 września.

Wcześniej w poniedziałek odpowiedzialny za politykę gospodarczą w Prawie i Sprawiedliwości (PiS) – partii, która prawdopodobnie będzie współtworzyła rząd po wrześniowych wyborach – Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że jego partia chce przeprowadzić debiut giełdowy PGNiG do marca 2006 roku, jeszcze na podstawie obecnego prospektu emisyjnego. (ISB)

maza/tom/mik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane