NY Empire State zaskakuje spadkiem

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 16-06-2009, 09:56

We wczorajszym komentarzu pisaliśmy o tym, że pojawienie się na tygodniowym wykresie S&P500 świecy (niemal idealnej) doji po dłuższym okresie wzrostów może zapowiadać poważniejsze kłopoty dla byków, zwłaszcza, że obraz ten poparty był przez sytuację na wykresie dziennym.

Rzeczywiście, tydzień na rynkach akcji zaczął się od wyprzedaży, która miała dość systematyczny charakter, tak w trakcie handlu w Europie, jak i później w USA. Akcje traciły także dziś na rynkach azjatyckich. Warto zwrócić uwagę, iż wczorajszy odczyt indeksu aktywności w rejonie Nowego Jorku (-9,41 pkt.) jest zauważalnie gorszy niż oczekiwania rynku (-2,1 pkt.) i wartość z poprzedniego miesiąca (-4,55 pkt.). Choć to regionalny indeks o niewielkim znaczeniu w skali całej gospodarki i rynek nie zareagował silniej na same dane, mogły one zasiać u inwestorów ziarno obawy, iż stała poprawa w danych o charakterze wyprzedzającym, którą od dłuższego czasu obserwujemy, nie będzie się utrzymywać. Po otwarciu rynku kasowego na Wall Street wsparcie na poziomie 922,8 pkt. zostało pokonane w sposób zdecydowany, potwierdzając determinację rynku. W chwili obecnej, rynek znajduje się przy linii średnioterminowego trendu wzrostowego, jednak to nie powinno stanowić poważnego wsparcia. Takie z pewnością wystąpi w okolicach 875 pkt., wcześniej być może na poziomie 907 pkt.

Dziś czeka nas kilka publikacji danych makroekonomicznych z USA - w większości bardziej istotnych od wczorajszego indeksu NY Empire State, jednak nie tak kluczowych, aby gwarantowały większą reakcję rynkową. Najważniejsze będą dane o produkcji przemysłowej, które podane zostaną o godzinie 15.15. Rynek oczekuje, iż produkcja w maju, podobnie jak w kwietniu, obniżyła się o 0,5% m/m. Ponadto, o godzinie 14.30 poznamy dane o cenach producentów (oczekiwane +0,4% m/m), budowach nowych domów (oczekiwane 490 tys.) i pozwoleniach na budowy (500 tys.). W Wielkiej Brytanii o godzinie 10.30 dane o cenach konsumenta (konsensus zakłada +0,3% m/m i 2% R/R), zaś w Niemczech o godzinie 11.00 indeks ZEW (oczekiwany wzrost z 31,1 pkt. do 35 pkt.). Indeks w poprzednim miesiącu zaskoczył sporym wzrostem.

Przemysław Kwiecień
Autor jest analitykiem X-Trade Brokers Domu Maklerskiego

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane